iznik rehber logo
  • 4999434iznik.jpg İznik Çinileri | Çininin Başkenti İznik
  • 2017703iznik.jpg İznik | Altın Şehir, Din Dünyasına, Bilim Dünyasına Yön Veren Medeniyetler Başkenti
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 5
Bugün: ......... 1297
Dün: ............ 19768
Toplam: ....... 245955788
IP: ....... 107.22.2.109
TANITIMLAR
5924688destan.gif 2311745muskule_oyalari.gif
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER
Sponsor Alanı
haber ayrıntı üst

Marmarabirlik Fiyatları Revize Etti

Tarih: 04 Kasım 2017

Marmarabirlik, piyasa koşullarını göz önüne alarak, daha önce 9,80 TL olarak açıklanan tavan fiyatı 11,75 TL, 4 TL olarak açıklanan taban fiyatı ise 4,10 TL şeklinde revize etti. Ürün teslimatı yapmayan ortaklara seslenen Asa, "Bu artışlardan sonra kooperatifine sahip çıkmayanlar sonunu kendi hazırlıyor demektir" dedi.

 

Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, 2017-2018 iş yılı ürün alım kampanyası kapsamında, daldaki iri tane ürünün az olması ve ürünlerin piyasada yoğun talep görmesinden dolayı taban fiyatın 4 TL'den 4,10 TL'ye, tavan fiyatın ise 9,80 TL'den 11,75 TL'ye çıkarıldığını açıkladı. Piyasadaki arz-talep dengesini göz önüne alarak rakamın yukarı çekildiğini kaydeden Asa, “Yapılan fiyat değişiklikleri kampanya başından itibaren geçerli olacaktır. Bu kapsamda 220 taneye kadar fiyat düzenlemesi yapılmış olup, bunun yanında 220 taneden 410 taneye kadar da 10'ar kuruş artış yapılmıştır. Bu düzenleme yılın getirdiği bir fiyat artışıdır” diye konuştu.

 

ÜRETİCİ NE İSTEDİYSE YAPTIK

Başkan Asa, 2017-2018 ürün alım kampanyası kapsamında, üreticilerin talebi üzerine ürün alımları başlamadan 18 Ekim'de fiyatların açıklandığını vurgulayarak, açıklanan rakamların bir önceki yılın yüzde 30 üzerinde olduğunu kaydetti. Başkan Asa, rekolte beyan alımlarının 25 Ekim'de sona erdiğini anımsatarak, 25 bin 986 ortaktan toplam 56 bin 560 ton rekolte beyanı alındığını bildirdi. 25 Ekim'de başlayan ürün alımları kapsamında bugüne kadar toplam 4,9 milyon TL tutarında 783 ton ürün alımı yapıldığını belirten Asa, "Üretici bize 'erken fiyat açıklayın' dedi, açıkladık. 'Peşin ödeyin' dedi, ödedik. 'Kotayı kaldırın' dedi, kaldırdık. Kısaca ne talep ettilerse hepsini yerine getirdik. Buna rağmen kooperatifine ürün getirmeyen ortaklarımız aslında kendi ayağına kurşun sıkıyor. 7 yılda verdiğimiz uğraşların heba olmaması için taşın altına elimizi koyduk, ürün alım fiyatlarımızı erken açıkladık" şeklinde konuştu.

 

TAŞIN ALTINA KELLEMİZİ KOYUYORUZ

Asa, Marmarabirlik’in yılllık 40 bin tonlara ulaşan satışlarını daha da artırmak amacıyla çok büyük emek harcandığını vurgulayarak, "Hedefimiz önümüzdeki yıllarda 50 bin ton satış rakamına ulaşmaktır. Marmarabirlik'in yakaladığı başarılar, ülke genelinde örnek gösterilmektedir. 2010 yılından bu yana daha önce hiç olmadığımız şarküteri reyonuna girebilmek için Pazarlama Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalarla pazar payımız ve satışlarımız artırılmıştır. Bu tablonun bozulmaması için bir kez daha taşın altına elimizi, kolumuzu değil, kellemizi koyuyoruz. Değerli ortağımız, Marmarabirlik fiyatlarını bir kazanç kapısı olarak görüp kooperatifinize sahip çıkmazsanız, bu defa hep birlikte bizim vücudumuz o taşın altında kalacak. Eğer bir yıllık kazancı düşünürseniz ve kooperatifinize ürün vermezseniz, çok değil seneye karşınızda gücünü yitiren, piyasada söz sahibi olamayan, ürün alamayan ve ürün bedellerini bir yıl sonra ödeyen bir Marmarabirlik bulacaksınız. Tarımsal üretimde zeytinyağı sektörü Amerikan firmalarının, fındık sektörü İtalyan firmalarının eline geçmiştir. Dolayısıyla zeytin üreticisi ortaklarımız kooperatiflerine sahip çıksınlar, zeytinin sonu da diğer tarım ürünleri gibi olmasın" ifadelerini kullandı.

 

İRİ TANEYİ TÜCCARA VEREN YARINI DÜŞÜNSÜN

Ortaklara seslenerek kooperatifine sahip çıkmalarını isteyen Asa, şöyle konuştu:

"Bu artışlardan sonra kooperatifine sahip çıkmayanlar sonunu kendi hazırlıyor demektir. Hele hele iri taneyi tüccara, ince tane ve yağlık zeytini de kooperatifine getirenler vefalı ortak değildir. Marmarabirlik’ten menfaatlenmek isteyenlerdir. Hiç kimse Marmarabirlik’i eskiden olduğu gibi iyi ürünü kendi deposuna veya tüccara verirken, kötü ürünü de kooperatife götüreceği bir kurum olarak görmesin. Bugün ortağına sahip çıkan bir yönetim varken ortaklar kooperatifine sahip çıkmazsa, yarının ne getireceğini ve sonucunu da ortaklarımız düşünsün."

 

SIKINTILI GÜNLER ÇABUK UNUTULMUŞ

Başkan Asa, Marmarabirlik'te geçmişte yaşanan sıkıntılı günlerin unutulmaması gerektiğine işaret ederek, "Görüyoruz ki 2007 yılında İzmir yolunun trafiğe kapatıldığı, yolların kesildiği dönemler çabuk unutulmuş. Çalışanların maaşlarını ödeyebilmek için bayilerden borç alındığı dönemler çabuk unutulmuş. Kurumunuz sizin iki yıl üst üste borcunuzu erteledi, üçüncü yıl gübre ve zirai ilaç verdi, zeytin üretimi için ne gerekiyorsa verdi, kasko ve trafik sigortanızı yaptırdınız, elinizi kolunuzu sallayarak gittiniz. Bu imkanları sunan kurumunuza sahip çıkmıyorsanız söylenecek bir şey yok" değerlendirmesinde bulundu.

 


Kaynak: Hüseyin Fethi Balcı

Bu haber 501 kez görüntülendi.

HABER FOTOĞRAFLARI

9825351iznikrehber.jpg
Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Sponsor Alanı
cinici haber içi
TANITIMLAR
3823376dirilis.gif 1145527limlades1.png 5923765mavicini.gif Mehmet Eren serenay döner 11462062294626temelcopy.gif 5923426sahin.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad