iznik rehber logo
  • 2017703iznik.jpg İznik | Altın Şehir, Din Dünyasına, Bilim Dünyasına Yön Veren Medeniyetler Başkenti
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 9
Bugün: ......... 7487
Dün: ............ 13777
Toplam: ....... 249649533
IP: ....... 54.164.198.240
TANITIMLAR
5924688destan.gif
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER
Sponsor Alanı
haber ayrıntı üst

Zeytin Kahvesi Üretildi

Tarih: 04 Kasım 2017

Balıkesir'in Edremit ilçesinde kurulu bir Ar-Ge firması, zeytin kahvesi üretti. Ürünün patent başvurusu yapıldı, fiyat ise henüz belli değil.

Balıkesir Edremit'te 15 yıldır zeytin ve çeşitli bitki özlerini işleyerek ilaç ham maddesi elde eden bir Ar-Ge firması, ürettiği zeytin kahvesini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

TAMAMEN DOĞAL

Ar-Ge firmasının sahibi Faruk Durukan, düzenlediği basın toplantısında, zeytinleri fermente olmadan, içeriğindeki faydalı maddeleri koruyarak işlediklerini, az miktarda ısı ile doğal yollardan zeytin kahvesi elde ettiklerini açıkladı.

Zeytin kahvesinin şifa kaynağı olduğunu dile getiren Durukan, "Zeytin meyvesi kahvesi dünyada bir ilktir. Güzel de bir tadı vardır ama tadından çok şifa içeriklidir. Zeytin meyveleri toplandıktan sonra fabrikamıza geliyor ve burada çekirdekleri ve kabukları ayrılıyor. Geriye kalan zeytin meyvesi düşük ısıda kurutuluyor ve pudra haline dönüştürülüyor. Bunu zeytin kahvesi olarak değerlendirebiliyoruz" diye konuştu.

BEBEKLER DAHİ İÇEBİLİR"

Durukan, bundan çorba yapılabileceğini hatta simit veya ekmek hamuruna katabileceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Ama kahve yaptığımızda çok güzel bir lezzeti oluyor. Bu kahveyi bebekler dahi içebilir. Çünkü içerisinde çok yüksek antioksidan değerler bulunuyor. 4 kutsal kitapta da geçen zeytini biz burada turşu olmadan (fermente), bir işlem görmeden, yani içerisindeki faydalılar kaybolmadan, düşük ısılarda işleyerek kahve haline getiriyoruz. İçerisinde insan sağlığına çok faydalı maddeler olması nedeniyle bana göre dünyanın en kıymetli kahvesi zeytin kahvesidir. Antioksidanların dışında zeytin kahvesi 'oleuropein' maddesini, yani hücre yenileyici madde de içeriyor. Türk mutfağına böyle bir ürünü kazandırmış olduk."

"FİYATI BELLİ DEĞİL"

Piyasaya sürmek için patent sürecinin tamamlanmasını bekleyen Durukan, "Ürünümüzün patent başvurularını da yaptık. Piyasa satış fiyatımız henüz belli değildir. Şimdiden çok fazla talep var. Denemek isteyenlere her zaman kapımız açıktır" ifadelerini kullandı.

Bu arada, zeytin kahvesi, Türk kahvesinin yapılışı ile aynı şekilde pişirilerek tüketiliyor.


Kaynak: Hüseyin Fethi Balcı

Bu haber 1081 kez görüntülendi.

HABER VİDEOLARI

HABER FOTOĞRAFLARI

9821309iznikrehber.jpg 9821309iznikrehber2.jpg
Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TANITIMLAR
6674448iznikdavet.gif Mehmet Eren 5923426sahin.gif 5923765mavicini.gif serenay döner 11462062294626temelcopy.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad