Deniz “Tarama 1 Saati, Kanser Hayatınızı Alır”

İznik İlçe Sağlık Müdürü Dr. Derya DENİZ 1-7 Nisan Kanser Haftası dolayısı ile bir açıklama yaptı. Açıklamada;

Kanser günümüzde önemli bir halk sağlığı sorunu olarak karşımıza çıkmaktadır. Sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci sıradaki kanser, öldürücülüğü yanında bıraktığı sakatlıklar ve tedavisindeki yüksek maliyetler nedeniyle iş gücünde ve ülke ekonomisinde çok ağır kayıplara neden olmaktadır. Dünyada her yıl 12.7 milyon kişiye kanser tanısı konulmakta ve 7.6 milyon kişi kanserden ölmektedir. Önlem alınmazsa, dünya genelinde kanser yükünün artarak 2030 yılında 26 milyon yeni tanı kanser vakasına ve 17 milyon ölüme ulaşacağı tahmin edilmektedir. Kanserde en hızlı artış ise ülkemizin de içinde bulunduğu orta ve düşük gelirli ülkelerde olacaktır.

Kanser hastalığının en iyi yönü tedbir alınırsa % 30-40 oranında önlenebilir olmasıdır. Sağlıklı beslenme, düzenli fiziksel aktivite, enfeksiyonlardan koruma ve dumansız hava sahası oluşturulması için hassasiyet gösterilmesi ise hastalık riskini azaltmaktadır. Bu bağlamda ülkemizde; Türk Kanser Araştırma ve Savaş Derneği, sivil toplum kuruluşu olarak KANSER ile mücadele etmektedir. Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Kurumu bünyesinde ise; Kanser Daire Başkanlığı kurulmuştur. Yine ülke genelinde 81 ilimizde toplam 84 adet KETEM (Kanser Erken Teşhis, Tarama Eğitim Merkezi) kurularak kanser ile mücadele edilmektedir.

KETEM çalışmaları, meme kanseri tarama programı, 40-69 yaş arası kadınlara, her yıl yapılacak doktor muayenesi, 2 yıl aralıklarla yapılacak mamografi çekimi, gerek görülen vakalarda meme ultrasonografi çekilmesini kapsamaktadır. Serviks (Rahim ağzı) kanseri tarama programı kapsamında 30-65 yaş arası kadınlara 5 yılda bir yapılacak muayene ile birlikte pap smear testi yapılmaktadır. Kolorektal kanserlere yönelik 50-70 yaş arası erkek ve kadınlarda 2 yılda bir yapılacak gaitada gizli kan testini içermektedir. Kanser konusunda halkımızda farkındalık oluşturma, her şeye rağmen kanser hastalığı olan insanlarımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve maddi manevi yükünün azaltılmasında hepimize görev düşmektedir. Kanser korkulacak bir hastalık değildir. Önemli olan erken teşhis edebilmektir. İznik Toplum Sağlığı Merkezi olarak “Tarama 1 Saatinizi, Kanser Hayatınızı Alır” sloganı ile taramalara halkımızın dikkatini çekmek istiyoruz. Tüm kadınlarımızı KETEM’e tarama ve eğitime bekliyoruz. Sağlıklı günler dilerim.Haberin eklenme tarihi: 2013-04-07
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=3156

Yazdırılan tarih: 30-09-2020 03:13:44
www.iznikrehber.com