iznik rehber logo
  • 2017703iznik.jpg İznik | Altın Şehir, Din Dünyasına, Bilim Dünyasına Yön Veren Medeniyetler Başkenti
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 8
Bugün: ......... 3375
Dün: ............ 9214
Toplam: ....... 259285217
IP: ....... 3.237.71.247
TANITIMLAR
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER
Sponsor Alanı
haber ayrıntı üst

Yargı İznik Gölünü Bitirecek Proje’ye Dur Dedi

Tarih: 22 Temmuz 2015

Yargı İznik Gölü kıyısına yapılması planlanan kağıt fabrikası için dur dedi. Göle 630 metre uzaklıkta kağıt fabrikası kurtulması için Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan 1/25.000 ölçekli plan değişikliği Bursa 2. İdare Mahkemesi'nce iptal edildi ardından da Çevre Etki Değerlendirme (ÇED) olumlu raporu Bursa 3. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Bursa Barosu ve Bursa Ziraat Odası'nın, fabrika yapılmak istenen alanın İznik Gölü 1/25.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı'nda "mutlak korunması gereken alan" statüsünde olduğunu belirten Avukat Erol Çiçek, konuyu yargıya taşıdığını söyledi. Orhangazi, Örnekköy mevkiinde, İznik Gölü'ne 630 metre uzaklıkta kurulması planlanan tesis için, Albayrak Turizm'e verilen ÇED olumlu kararını Bursa 3. İdare Mahkemesinin iptal ettiğini de  belirtti.

Avukat Çiçek, “Mahkemenin karar gerekçesinde, kağıt fabrikası kurulmasının planlandığı alanın, mevcut planlarda sanayi alanı olarak geçmesine rağmen, söz konusu alanın jeolojik olarak geçirimli yapıda olan alüvyon zemin üzerinde yer alması nedeniyle fabrikadan herhangi bir durumda sızabilecek yakıt, yağ, kimyasal madde gibi kirleticilerin yeraltı suyu hareketi ile kolay bir şekilde taşınabileceği ve yeraltı suyunun akış yönü istikametinde, İznik Gölü sularına ya da Orhangazi ovasındaki yeraltı sularına karışma riski bulunduğu, tesis alanının İznik Gölü su toplama havzası içinde kaldığı, İznik Gölü havzasından gerek Gemlik'teki fabrikalar, gerekse çevredeki tarım alanları için su alındığı, gölün günümüzde kirlilik baskısı altında bulunması nedeniyle yeni kurulacak fabrika vb. gibi yapılaşmaların bu kirlilik baskısını daha da artıracağı, İznik Gölüne olası etkiler hali hazırdaki kirletici etkiler dikkate alındığında katlanarak devam edeceğinin muhakkak olduğu, bu nedenle mevcut kurulu tesislerin etkileriyle birlikte kümülatif etki değerlendirmesinin yapılmadığı, hali hazırdaki çevre kirleticilerin etkilerinin göz önüne alınmadığı hususlarına işaret edip, Bakanlığın ÇED olumlu raporunu iptal etti.” Dedi.

Avukat Erol Çiçek “Uluslararası sulak alan, Doğal SİT alanı, su toplama havzası, önemli kuş alanı olan, nesli tehlikede olup Uluslararası Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği’nin (İUCN) kırmızı listesinde yer alan türleri barındıran, Akdeniz kırmızı noktalarından olan çok hassas bu bölgenin kaldıramayacağı bir yükten şimdilik kurtarıldı. Bundan sonra bu bölgede yeni yatırımların önünün kesin olarak kapatıldı. Yeni yatırımlara yol vermeye çalışanlar, gelecek kuşaklara karşı suç işlemiş olacaklardır. Bununla kalmayıp, yapılıp yıkılmak zorunda kalacak tesislerin maddi kayıplarını ödemek zorunda kalacaklardır.” Dedi


Kaynak: Seda Hançerli

Bu haber 7720 kez görüntülendi.

HABER FOTOĞRAFLARI

7582520iznikrehber.jpg 7582520iznikrehber2.jpg 7582520iznikrehber3.jpg
Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TÜRKİYE nin dogal guzelliklerin yok edilmesini istemiyoruz buna siddetle karsiyiz imza toplanip acilen durdurulsun.dava acilsin..
erdel adıyama - 2015-07-28 13:19:15
TANITIMLAR
Mehmet Eren 5923426sahin.gif 5923765mavicini.gif 11462062294626temelcopy.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad