iznik rehber logo
  • 2017703iznik.jpg İznik | Altın Şehir, Din Dünyasına, Bilim Dünyasına Yön Veren Medeniyetler Başkenti
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 4
Bugün: ......... 3896
Dün: ............ 3313
Toplam: ....... 260911862
IP: ....... 3.235.179.111
TANITIMLAR
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER
Sponsor Alanı
haber ayrıntı üst

İznik’ten Her Ay 25 Kişi Ücretsiz Kanser Taraması Yaptırıyor

Tarih: 17 Şubat 2015

Dr.DENİZ’e KETEM ‘i sorduk; İlçe Sağlık Müdürü Dr.DENİZ tamamen ücretsiz hizmet veren KETEM’e(Kanser Erken, Teşhis ve Tarama Merkezi) davet etti.

Vatandaşların yoğun ilgisini çeken ücretsiz  KETEM hizmeti üzerine Dr.DENİZ ile bir görüşme gerçekleştirdik. Kendisine ücretsiz KETEM  hizmetini sorduk Dr.DENİZ Yaptığımız söyleşide,

 

Ücretsiz olarak İznik’ ten en az 25 kişinin KETEM’e giderek ketemde kanser taraması yaptırdığı öğrenildi. Sizde hiç para vermeden kanser taramasını ilçe sağlık müdürlüğüne başvurarak yaptırabilirsiniz.

İznik’ten Her Ay En az 25-30 kişi KETEM’de Ücretsiz Tarama Yaptırıyor.

Kanser tedavisinde en etkili tedavinin erken teşhis olduğunu belirten İznik İlçe Sağlık Müdürü ve aynı zamanda İznik Toplum Sağlığı Sorumlu Tabibi Dr. Derya DENİZ İznik’ten her ay düzenli olarak en az 25-30 kişiye  tamamen ücretsiz olarak KETEM (Kanser Erken, Teşhis ve Tarama Merkezimizde)’de tarama yapılmaktadır, kanserde en etkili tedavi erken tanıdır. Bunun içinde bu yapılan tarama çok önemlidir.” diyen Deniz “ aynı zamanda 7 gün 24 saat sadece KETEM hizmeti değil vatandaşlarımızın tüm sağlık sorunları için hizmet ediyoruz,her türlü sorun ve danışma amaçlı birimlerimize gelebilirler  biz hizmet için buradayız dedi..Dr. DENİZ  ayrıca vatandaşlarımızın KETEM’de ki ücretsiz taramalar için araç temin eden İznik Belediyesi’ne  çok teşekkür ederiz.” Dedi.

 

TARAMA BİR SAATİNİZİ KANSER HAYATINIZI ALIR

Kanser anormal vücut hücrelerinin kontrolsüz bir şekilde çoğalmaları ile meydana gelen bir hastalıktır. Başka bir deyişle vücutta meydana gelen kötü tümörlere kanser denir.

Kanser bıraktığı sakatlıklar ve tedavideki yüksek maliyetler nedeni ile ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara neden olmaktadır. Bu yönüyle önemli bir halk sağlığı sorunu olarak gündemdeki yerini korumaktadır.Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanser görülme sıklığında artış olmuştur. Bundan yirmi yıl önce yurdumuzda dördüncü en büyük ölüm nedeni olan kanser, günümüzde nedeni bilinen ölümler arasında kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sıraya yükselmiştir.

Kanserin Belirtileri:                                   

1-İdrar yapma ve dışkılama alışkanlıklarında değişmeler,

2-Kapanmayan yaralar

3-Anormal ve beklenmedik kanama, akıntı,

4-Memede veya vücudun başka bir yerinde kitle,

5-Hazımsızlık ve yutma güçlüğü,

6- İnatçı öksürük,

7-Siğil ve benlerde değişme.

Bu belirtilerden birini 15 gün süre ile kendisinde hisseden kişi hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Kanserden korunma:

Tüm kanserlerin %70-80’inde sebebin çevresel faktörler olduğu tahmin edilmektedir. Kanser yapıcı etkileri bilinen maddelerden korunmak, kanserden korunmada en önemli faktördür dedi..

Tütün, tütün ürünleri ve alkol alımından kaçınmak,

Güneşte uzun süre kalmamak,

Katran, asbest, vinil klorür ve boya sanayide çalışanların periyodik olarak kontrollerinin düzenli olarak yapılması,

Şişmanlığın önlenmesi (Şişman kişilerde kanser riski 2 kat fazladır.)

Yağ alımının azaltılması,

Meyve, sebze gibi posalı ve bol lifli besinlerin yenilmesi,

A ve C vitamininden zengin besinlerin yenilmesi,

Tuzlu, nitritli ve salamura yiyeceklerin azaltılması kanserden korunmada önemli faktörlerdir diye ekleyen  Dr.DENİZ, Kanserin tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu ve iyileşmenin erken teşhis ile doğru orantılı olduğunu unutmamalıyız.

‘’Kanserin Farkındayım Tarama İle Sağlıklıyım’’


KETEM TAMAMEN ÜCRETSİZDİR

İlimizde faaliyet gösteren Kanser Erken, Teşhis ve Tarama Merkezimizde (KETEM) erken tanısı konulabilen kanser vakalarının belirlenmesi, kontrol altına alınması, hizmet içi ve halk eğitimi yoluyla kanser konusunda halkın bilgilendirilmesi amacı ile hizmet verilmektedir.

Meme kanseri için 40-69 yaş grubundaki kadınların 2 yılda bir mamografi çektirmeleri, rahim ağzı kanseri için 30-65 yaş grubundaki kadınların 5 yılda bir smear testi yaptırmaları ve kalın bağırsak kanseri için 50-69 yaş grubundaki her kadın ve erkeğin 2 yılda bir dışkıda gizli kan baktırmaları gerekmektedir. Birimlerimizden konu ile ilgili bilgi alabilirsiniz.
 

‘’Korku Değil Bilmek Seni Yaşatır.KETEM’E GEL’’


Her ay İznik Toplum Sağlı Merkezi'mizden yaklaşık olarak 20-25 kişi KETEM 'e ücretsiz olarak Kanser taraması için yollanmaktadır..daha sonra sonuçlar ASM'lerce bizzat kişilere iletilerek ,çıkan sonuca göre olumsuz durumlarda tedavisi yapılmak üzere ve ileri tetkik için sağlık kurumlarına,hastanelere yönlendirilmektedir..

Sloganımız ''ERKEN TEŞHİS HAYAT KURTARIR'' vatandaşlarımızı KETEM’e davet ediyoruz;  diyerek Kanserde erken teşhisin önemine vurgu yaparak sözlerine son verdi..


Kaynak: Hüseyin Fethi Balcı

Bu haber 4180 kez görüntülendi.

HABER FOTOĞRAFLARI

4172179iznikrehber1.jpg 4172179iznikrehber2.jpg
Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TANITIMLAR
Mehmet Eren 5923426sahin.gif 5923765mavicini.gif 11462062294626temelcopy.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad