10 Ülkenin Büyükelçisi İznik’teydi

Türkiye de görev yapan on ülkenin büyük elçisi TÜRSAB organizasyonuyla İznik’i ziyaret ettiler. İznik’in tarihi ve kültürel değerleri karşısında şaşkınlıklarını gizleyemeyen Büyükelçiler, Çamdibi Mahallesi kadınları tarafından ikram edilen yemeklere hayran kaldılar.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) hedef pazarlardan gelen turist sayısını yukarıya çekerek İznik’in Turizm Potansiyeline katkı sağlamak amacıyla Türkiye de görev yapan on ülkenin büyük elçileri ve aileleri için İznik’e bir gezi düzenledi. Büyükelçi ve ailelerini İznik’te Kaymakam Bülent Bayraktar ve Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta karşılarken heyette, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürü Ahmet Gedik, UNESCO İznik Alan Başkanı Prof.Dr. Murat Taş, TÜRSAB Güney Marmara Başkanı Murat Saraçoğlu, TÜRSAB Yetkilileri de hazır bulundu.

İznik ziyaretine Arjantin Büyükelçisi Jorge Alejandro Mastropıetro, Kolombiya Maslahatgüzara Milena Gomez Kopp, Kolombiya Maslahatgüzarı Misafiri- Daniela Bohorquez, Kuzey Makedonya Büyükelçisi Zvoııko Mucunskı, Kuzey Makedonya Büyükelçisi hanımı Tatjana Mucunska, Küba Büyükelçisi Luis Alberto Amoros Nunez, Küba Büyükelçisi'nin Oğlu Luis Ernesto Amoros Nunez, Litvanya Büyükelçisi Audrius Bruzga, Malezya Büyükelçisi-Abd Razak Bin Abdul Wahab, Malezya Büyükelçisi'nin hanımı Nor Asimah Binti Petah, Sırbistan Büyükelçisi Zoraıı Markovıc, Sırbistan Büyükelçisi'nin hanımıTatjana Markovıc,Sırbistan Büyükelçisi'nin Oğlu Andrej Markovıc,Ukrayna BüyükelçisiAndrii Sybıha, Ukrayna Büyükelçisi'nin hanımı-Tetiana Sybıha, Ukryana Büyükelçisi'nin Kızı-Sofiia Sybıha,Ukrayna Büyükelçisi'nin Oğlu Andrii Sybıha, Ukrayna Büyükelçisi'nin Oğlu -Ivan Sybıha, Hindistan MaslaJıatgüzartVanaja Kumari Thekkat katıldı.

ÇAMDİBİ’NDE YÖRESEL LEZZETLER İKRAM EDİLDİ

Büyükelçiler İznik ziyaretleri sırasında öğle yemeği için Çamdibi’nde mola verdiler.Burada Muhtar Halil Küçüker organizasyonuyla Çamdibi Mahallesi kadınları tarafından hazırlanan birbirinden güzel yemek ve tatlılar Büyükelçilere ikram edildi.İkramlar karşısında mutluluklarını dile getiren Büyükelçiler ve aileleri Çamdibi halkına tek tek teşekkür ettiler.

Çamdibi Muhtarı Halil Küçüker buradaki konuşmasında “Hepinize hoş geldiniz diyorum.Bugün sizlere burada yetişen ürünlerden hazırlanan yemekleri ikram ediyoruz.Çok mutluyuz.Sizleri mevsiminde zeytini dalından toplamaya, birlikte bağ bozmaya, dalından erik ve kiraz toplamaya ve günün sonunda eşsiz güneşin batışını birlikte seyretmek üzere her zaman İznik’e bekliyoruz” dedi.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya burada destekleri dolayısıyla Kaymakam Bülent Bayraktar ve Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta ve Çamdibi Muhtarı Halil Küçüker’e günün anısına hediye takdim ettiler.

Kaymakam Bülent Bayraktar ve Belediye Başkanı Kağan Mehmet Usta TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya ile tüm ülkelerin büyükelçilerine günün anısına İznik Çinisi hediye ettiler.

LEFKE KAPI’DA MEHTERLİ KARŞILAMA

İznik’in tarihi yerlerini gezen on ülke büyükelçisi ve aileleri İznik Lefke Kapı da İznik Mehteran Derneği ve İznik Halk Dansları Topluluğu’nun gösterileri ile karşılandılar.Mehter Takımı burada bir süre konser verirken misafir büyükelçiler bir an olsun kameraları ellerinden düşürmediler.

BÜYÜKELÇİLER İZNİK ÇİNİSİ YAPTI

İznik Çini ve Seramik Üretim, Pazarlama Kooperatifi’ni ziyaret eden on ülke büyükelçisi ile aileleri burada İznik Çinisi yapma fırsatı buldular. Her bir büyükelçi eline fırçayı alarak İznik desenlerini karolara işlediler. Çiniler karşısında hayranlıklarını gizleyemeyen büyükelçiler İznik’in bir çok değeriyle özel bir yer olduğunu dile getirdiler.

Büyükelçiler ve aileleri İznik ziyaretleri kapsamında Tarihi Lefke Kapı, Roma Tiyatrosu, Yeşil Cami ve bölgesi, İznik Surları’nı da ziyaret ederek rehberlerden bilgi aldılar.Haberin eklenme tarihi: 2019-05-05
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=7113

Yazdırılan tarih: 29-05-2020 17:47:28
www.iznikrehber.com