KAR NEDEN GELMİYOR ?

iznikrehber.com Meteoroloji Editörü Bilal Adalı son güncel hava durumu tahminlerini hazırladı.

DEĞERLENDİRME : Soğuk hava ve kar bakımından zayıf bir kış geçiriyoruz. Bunun temel nedenleri arasında küresel iklim değişimi, Kuzey Afrika'da bulunan ve yurdumuza zaman zaman gelen ılık havalar, Batı Rusya ve Doğu Avrupa'ya çok kuvvetli soğuk hava akımlarının inmemesi sayılabilir. İlçemiz merkezi 3-4 soğuk hava dalgasında 2-3°C ile kar sınırında kaldı, merkez ancak 24 Ocak'ta ilk karla tanışabildi. Kar yağışı ilçe merkezinde fazla etkili olmadı. İlçemizin kuzey ve doğusundaki dağ mahallelerinde kar kalınlığı yer yer 50 cm civarını buldu. Ancak bu kar yağışı buralar için bile yetersiz kalıyor. Geçen yıllarda kar kalınlığı dağ mahallelerinde 2-3 metreye kadar ulaşmıştı. Dağ mahallelerinde bu kış Kasım sonu, Aralık, Ocak ayı ve Şubat'ın ilk günlerinde karla örtülü gün sayısı toplam 35 günü geçti. Geçen kış karla örtülü gün sayısı 2.5 ay civarındaydı. Karla örtülü gün sayısı bakıya ve rakıma göre değişiyor. Kışın geri kalanındaki gelecek olan kar sistemleri, ilçemizin su kaynaklarının beslenmesi bakımından çok önemli.

Ayrıca bu kış geçen kışlara oranla daha hareketli, değişim çok fazla. Gözüken sistemler daha fazla kayboluyor, ya da yurdumuza gelmeden etkisini yitiriyor. Merkeze kar yapabilecek düzeyde beşten fazla soğuk hava ve kar dalgası ilk önce gözüktü, daha sonra da kayboldu. Gözüken hava durumlarında her gün bir değişim oluyor. Kışın neden sert geçmediğine dair daha detaylı bilgi almak isteyenler bu linkteki yazıyı okuyabilir : http://www.havadurumuweb.com/2018/01/kis-neden-sert-gecmiyor.html      

Mevcut durumda bu hafta sıcaklıklarda dalgalanma var. Balkanlardan gelen cephe sistemiyle Çarşamba'ya kadar hava soğuk. Özellikle Çarşamba ve Perşembe günleri ise Libya üzerinden gelen ılık hava dalgası etkili olabilir.

YAĞIŞ :  Şu anki duruma göre ilçemiz civarında bu hafta Salı ve Cuma dışında kalan günlerde yağış ihtimali var. Yağışın olduğu bazı günler zaman zaman güneşte görülebilir. Yağışlar Pazartesi öğle saatlerine kadar kuvvetli. Çarşamba ve Perşembe yağışlar bölgesel olarak gözüküyor. Dağ mahallelerinde Pazartesi kar görülme ihtimali de var. Yağış durumlarında değişimler olabilir.

SICAKLIK :

İlçemizde 3 günlük gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle ;

Pazartesi : 5/11°C

Salı : 3/12°C

Çarşamba : 5/18°C

Orta seviye rakımlı mahallelerde (Derbent, Çampınar, Şerefiye, Çamoluk, Tacir, Gürmüzlü, Sarıağıl, Süleymaniye, Mecidiye) 3 günlük gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle ;

Pazartesi : 2-3/7-8

Salı : 0-1/8-9

Çarşamba : 2-3/15-16

Dağ mahallelerinde (Yenişerefiye, İhsaniye, Sansarak, Hacıosman, Kutluca, Kırıntı, Elmalı, Candarlı, Osmaniye) 3 günlük gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle ;

Pazartesi : -2 -1/2-3°C

Salı : -3 -4/4-5°C

Çarşamba : -2 -1/12-13°C

RÜZGAR :  Pazartesi ve Salı Poyraz'dan esen rüzgar Çarşamba Lodos'a dönüyor. İlçemizin alçak kesimleri Lodos rüzgarını dağların konumundan dolayı doğudan esen Gündoğusu rüzgarı olarak alıyor. Özellikle ilçemizdeki yer şekilllerinden dolayı ova ile dağlar arasında çeşitli basınç ve sıcaklık farkları oluşuyor, bu farklar bu rüzgarın daha kuvvetli esmesine neden olmakta. Gündoğusu rüzgarı ilçemizde genellikle 50 km/saat hızı geçmiyor. Maksimum hızı rüzgar ataklarında bu değere yakın oluyor.

UZUN VADE : Mevcut durumda 12 Şubat'tan itibaren soğuma trendi gözüküyor. Bu gelen soğuk havalarda şu anki durumda ilçemiz merkezi kar sınırında gözükmekte. Sıcaklık uygun olduğu taktirde kar yağışı merkezde de olabilir. Yüksek kesimlerde ise yine yoğun kar yağışı beklentisi var. Uzun vade olduğu için bu durumlarda değişim ihtimali bulunmaktadır.

UYARILAR : Sıcaklık değişimlerine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

En güncel hava durumu tahminlerini Türkiye ve Dünya'dan hava olayları haberlerini www.havadurumuweb.com adresinde bulabilirsiniz.                                                                   

EN GÜNCEL HAVA DURUMU TAHMİNLERİNİ, TÜRKİYE VE DÜNYA'DAN ÖNEMLİ HAVA OLAYLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN MUTLAKA TAKİP EDİNİZ.

SİTE : http://www.havadurumuweb.com

FACEBOOK SAYFA : https://www.facebook.com/havadurumuwebcom

FACEBOOK PROFİL : https://www.facebook.com/bilaladali1641

TWİTTER : https://twitter.com/bilaladali1641

INSTAGRAM : https://www.instagram.com/bilal.adali

GOOGLE PLUS : https://plus.google.com/+bilaladali16

E POSTA : bilaladali16@gmail.comHaberin eklenme tarihi: 2018-02-05
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=6629

Yazdırılan tarih: 22-05-2018 03:17:36
www.iznikrehber.com