SOĞUK HAVA ve KAR KAPIDA

iznikrehber.com Meteoroloji Editörü Bilal Adalı son güncel hava durumu tahminlerini hazırladı.

DEĞERLENDİRME : Avrupa'nın birçok ülkesinde geçtiğimiz günlerde yoğun kar yağışı ve kuvvetli soğuklar etkili oldu. Yurdumuzun özellikle batı ve güney kesimlerinde ise mevsim normalleri üzerinde sıcaklıklar yaşandı. İznik merkezde geçtiğimiz Cumartesi ve Pazar gündüz en yüksek sıcaklık 20°C'ye kadar ulaştı. Bu ölçülen değerlerle ilçemizde Aralık ortalaması olan 7°C, 13°C gibi çok ciddi bir farkla aşılmış oldu. Pazartesi'den itibaren yağış gelirken, Salı'dan itibaren soğuk hava güçleniyor. Balkanlar'dan gelen bu soğuk hava dalgası ile ilçemiz civarında sıcaklıklar 10°C'den fazla düşebilir.

YAĞIŞ : Şu anki duruma göre ilçemiz civarında Perşembe'ye kadar yağış bekleniyor. Yağışların zaman zaman etkili olmasını tahmin ediyoruz.

Çarşamba günü 'sıcaklık uygun olduğu taktirde' yağışların ilçemiz merkezde bile zaman zaman karla karışık yağmur ve kara dönme ihtimali var. Sıcaklıkların kar sınırında kalması kar yağışı olasılığını karışık bir duruma çeviriyor. Geçtiğimiz yıllarda İznik'te 3.5-4°C'de, kar yağan günler oldu. Ancak geçen yıl, kışın bir sistemde 1.5-2°C'de ilçemiz kar sınırında kaldı ve ilçemizden sadece 30-40 metre yüksekte kalan alanlar bile kar yağışı aldı. Böyle durumların gerçekleşmesi soğuk hava akımının güçlü olmasıyla, belli yükseltiye sahip katmanlarda bu soğuk akımla normalden fazla soğuma ya da soğumanın yetersiz kalması durumunda gerçekleşiyor.

SICAKLIK :

İlçemizde 3 günlük gece en düşük ve gündüz en yüksek sıcaklıklar şöyle ;

Pazartesi : 11/17°C

Salı : 4/8°C

Çarşamba : 1/4°C

Orta seviye rakımlı mahallelerde (Derbent, Çampınar, Şerefiye, Çamoluk, Tacir, Gürmüzlü, Sarıağıl, Süleymaniye, Mecidiye) yağışların Salı günü zamanla kara dönme ihtimali bulunuyor.

Pazartesi : 7-8/13-14°C

Salı : 0-1/4-5°C

Çarşamba : -3 -2/0-1°C

Dağ mahallelerinde (Yenişerefiye, İhsaniye, Sansarak, Hacıosman, Kutluca, Kırıntı, Elmalı, Candarlı, Osmaniye) yağışlar Salı günün ilk saatlerinden itibaren kar şeklini alabilir. Zaman zaman beklenen yoğun kar yağışının ulaşım başta olmak üzere, hayatı olumsuz etkilemesini bekliyoruz.

Pazartesi : 4-5/10-11°C

Salı : -3 -4/1-2°C

Çarşamba : -6 -7/-2 -3°C

Cuma ve hafta sonu ilçemizde sıcaklıkların artması öngörülüyor. Bu artışla gündüz en yüksek sıcaklıklar hafta sonu 15°C'ye dayanabilir.

Perşembe gece havanın açmasıyla birlikte ilçemiz merkezde bile don, buzlanma ve kırağı bekleniyor. Dağ mahallelerinde ise gece en düşük sıcaklık -10°C civarına kadar düşebilir.

RÜZGAR :  Soğuk ve yağışlı sistem boyunca Karayel'in ilçemiz civarında zaman zaman sert esmesini bekliyoruz.

UZUN VADE : Mevcut durumda bu ay ortasında ılık havalar gözüküyor. Uzun vade olduğu için değişimler olabilir.

UYARILAR : Beklenen sert sıcaklık düşüşüne, yüksek kesimlerdeki kar yağışına, havanın açmasıyla birlikte don ve buzlanma riskine karşı dikkatli ve tedbirli olunmalı. Özellikle yola çıkacak olanların araçlarında kış lastiği olmalı ve zincir, takoz ile çekme halatı bulundurması gerekiyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir. Hava hareketlerinden dolayı bazı değişimler meydana gelebilir.

EN GÜNCEL HAVA DURUMU TAHMİNLERİNİ, TÜRKİYE VE DÜNYA'DAN ÖNEMLİ HAVA OLAYLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN MUTLAKA TAKİP EDİNİZ.

SİTE : http://www.havadurumuweb.com

FACEBOOK SAYFA : https://www.facebook.com/havadurumuwebcom

FACEBOOK PROFİL : https://www.facebook.com/bilaladali1641

TWİTTER : https://twitter.com/bilaladali1641

INSTAGRAM : https://www.instagram.com/bilal.adali

GOOGLE PLUS : https://plus.google.com/+bilaladali16

E POSTA : bilaladali16@gmail.comHaberin eklenme tarihi: 2017-12-04
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=6588

Yazdırılan tarih: 22-02-2018 20:40:00
www.iznikrehber.com