Üç Bin Yılda Açan Çiçek İznik’te de Görüldü

Üç bin yılda bir açan udumbara çiçeği İznik eriğinde görüntülendi. Çiçek, Avatar filminde mutluluğu yakalayanların üzerine konan bir figür olarak kullanılmıştı.

İznikli genç İbrahim Torlak, İznik Göllüce mahallesi karayolu üzerindeki erik bahçesinde erik toplarken üç bin yılda bir yetişen Udumbara Çiçeğini fark etti. Aynı zamanda biyolojiye de meraklı olan İbrahim Torlak geçtiğimiz hafta Çanakkale’de bulunan Umurbey şeftalisi üzerindekinden mi acaba diye daha da dikkatli bakınca o olduğunu anladı. İki ayrı eriğin üzerinde iki çiçek olduğunu belirten Torlak, bir tanesini araçta taşırken zarar gördüğünü belirtti. Büyük ilgi çeken Udumbara Çiçeği İznik’te de bulan İbrahim Torlak, “ Türkiye’de ikinci olmanın gururunu yaşıyorum”. dedi. 

Üç bin yılda bir açan Udumbara adlı çiçek, Avatar filminde mutluluğu yakalayanların üzerine konan bir figür olarak kullanılmıştı. Avatar filminden sonra yeniden gündeme gelen çiçekle ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. Dünyada şimdiye kadar sadece 15 tane olduğu tespit edilen çiçeğin yeniden filiz verdiği belirtildi. Avatar'da mutluluğun sembolü olarak gösterilen udumbara, Budizmin efsanelerinde yer alan dünyanın en nadir görülen çiçeği. Çin'de şans eseri ortaya çıktı. Çinliler şimdi efsanelerin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini merak ediyor. Budistlerin inandığı bir efsaneye göre, Youtan Poluo olarak bilinen udumbara çiceği, 3 bin yılda bir çiçek veriyor. Sanskritçe'deki anlamı “cennetten gelen hayır çiçeği” olan udumbara Çin'de ortaya çıktı. Ağaçların dallarında parazit olarak yetişen udumbara çiçeğinin, üzerinde yaşadığı ağacın meyvesinin içinde yetiştiği için gözle fark edilmesi imkansız.Haberin eklenme tarihi: 2017-08-30
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=6516

Yazdırılan tarih: 21-02-2018 23:03:47
www.iznikrehber.com