2500 Yıllık İznik Surlarında Büyük Tahribat

İznik’in 2500 yıllık tarihi surlarında büyük tahribat. M.Ö 320 -325 yıllarda Bitinya döneminde temeli atılıp Roma, Bizans dönemlerinde inşa edilen İznik Surları günümüze kadar bir çok kez restorasyon gördü. Son olarak temizleme çalışması devam eden tarihi surların Topkapı girişi ile İstanbul kapı Çınarlı camii arasında olan kısım sprey boyalar ile çeşitli yazılar yazılarak büyük tahribat uğradı. Daha önce iki kale arası mıcır dökülerek temizlenmiş ve ilçe turizminin hizmetine açılmıştı.

Görenler Şok Oluyor Küfür Bile var.
2500 Yıllık ve 4500 metre uzunluğundaki tarihi İznik surlarının yaklaşık 500 metre boyunca sprey boyalar ile yazıları ve hatta küfürlerin bile yazıldığını görenler büyük bir şok yaşarken “ tarihi kale değil sanki grafiti yazı duvarı, çok yazık” derken bazı vatandaşlarda “ bunun önüne geçmek çok zor, madem gençler yazı yazmak istiyor o zaman ilçenin bir yerine duvar yapılsın isteyen orayı boyasın çizsin ama tarihi yapılara yapmasın. Gençlere boyamak için bir yer lazım demek ki.” Dediler.
İznik’te daha önce de tarihi berberkaya lahiti aynı şekilde büyük tahribata uğramış ve binlerce lira harcanarak temizleme çalışması yapılmıştı.       Haberin eklenme tarihi: 2017-08-03
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=6495

Yazdırılan tarih: 22-02-2018 20:19:35
www.iznikrehber.com