Müşküle’de Yeni Camii Törenle İbadete Açıldı

İznik Müşküle Mahallesi Camii özgün mimarisine uygun olarak yeniden inşa edilerek Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ın katılımıyla açıldı.

Üç kubbesi bulunan cami, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, Ak Parti İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek, Mhp İlçe Başkanı Hüseyin Çetin, Büyükşehir Belediyesi bürokratları, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, ilçe protokolü, Stk temsilcileri ve mahallelinin katıldığı törenle ibadete açıldı.

Müşküle’ye ilk geldikleri zaman istenen ilk hizmetin cami olduğunu hatırlatan Başkan Altepe, “Cami harabe halindeydi. Hemen programa aldık. Projesini tamamladık, imalata başladık ve kısa süre içinde tamamladık, bugün açıyoruz. Yaklaşık 800 bin TL’ye mal olan güzel bir eser oldu. Ahşap şadırvanı, müştemilatı ve çevre düzenlemesiyle Müşküle’ye değer kattı. Mahallemize hayırlı olsun” dedi.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın “Türkiye’de 10-15 yıl evvel böyle eserler devlet eliyle yapılınca büyük sansasyon olurdu, büyük reklamlar yapılırdı. Allah’a şükürler olsun artık devlet daha büyük işleri gerçekleştiriyor. Yerel yönetimler güçlendikçe de bu tür hizmetler, böyle muazzam eserler en kısa sürede hizmete sunuluyor. Neredeyse her gün, her hafta yeni hizmetleri hizmete sokuyoruz. Son olarak İznik Belediyesi Hizmet Binamızı, Kültür Merkezimizi, huzur evi, balık pazarı onlarca eser yapıldı yapılmaya devam ediyor. Yerel yönetimler bir ve beraber çalıştığı sürece bu tür eserler insanlarımızın hizmetine sunuluyor. Sizlerin desteği sürdükçe, bu tür hizmetlerde artarak devam edecektir.” dedi.

Müşküle Muhtarı Şemsettin Talan ise mahallelerine yapılan yeni cami ve diğer yatırımlar için Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’ye ve İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’a teşekkür etti. İlçe Müftü Vekili Faruk Davarcı tarafından yapılan duanın ardından kurdele kesilerek ibadete açılan Müşküle Camii’nde ilk Cuma namazı, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ın da katılımıyla kılındı.

Mahalle de bulunan eski caminin yerine yeniden özgün mimarisine uygun olarak yapılan caminin en alt katında Kuran kursu, imam odası, bayan abdesthane ve tuvaletler ve çok amaçlı salon bulunuyor. Zemin katta ana mekân olan namaz kılma alanı ve son cemaat yeri, asma katında ise kadınlar mahfili yer alıyor. Çalışmalar kapsamında camii dışında da çevre düzenlemesi yapıldı. Mevcutta yer alan anıt ağacın etrafı yeniden düzenlenirken, ahşap şadırvan yapıldı ve cami çevresi tretuvarla çevrildi.Haberin eklenme tarihi: 2017-08-01
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=6483

Yazdırılan tarih: 20-06-2018 00:48:09
www.iznikrehber.com