Elbeyli’de Eski Hıdrellez Coşkusunu Göremedik

Geleneksel olan Hespekli Mevkiinde Hıdrellez etkinlikleri cumartesi günü yapıldı. Bölgede en büyük hıdrellez organizasyonu ile yıllardır devam eden geleneksel Elbeyli hıdrellezine geçmiş yıllara göre ilginin az olduğu gözlendi. Daha önce Elbeyli Hıdrellez şenliklerinde halkın büyük bir katılım gösterdiği,gün boyu eğlencelerin ve ikramların gerçekleştiği, aynı zamanda da iğne atsan yere düşmez tabirinin kullanıldığı şekilde yoğun kalabalık olması ile ünlenen Elbeyli Hıdrellez şenliği bu yıl gözle görülür şekilde az katılımla gerçekleşti. Vatandaşlar “ eski coşkuyu göremedik, bu gün göl sahilinde konser varmış gençlerin oraya gittiğini düşünsek bile aileler yok, şenliğe esnafların katılımı da az. Geçmiş yıllarda burada gün batımına kadar çevre köylerden de gelen ailelerle her yer ailelerle dolu olurdu, arabayı park etmeye yer bulmak mümkün olmazdı” dediler.

İznik Belediyesi'nce organize edilen Hıdrellez Şenliklerine Bursa Büyükşehir Belediyesi destek verdi. Hıdrellez Şenliklerine İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, Bursa Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı Necati Tosun, Belediye Meclis Üyeleri Süleyman Candar, Necmettin Çömez ve İskender Şen, Bursa Büyükşehir Belediyesi İlçe Koordinatörü Serkan Acar, İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı, Halk Eğitim Merkezi Müdürü İsmail Ablak, İlçe Vaizi İsmail Selvitopu, Ak Parti İlçe Başkan Yardımcıları Salih Güven, Seyfettin Demir ve Elbeyli Mahalle Muhtarı Hasan Ünal ve Vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.

Hıdrellez etkinliklerine Kuran-ı Kerim tilaveti ve mevlit okunarak başlanırken günün anlam ve önemi hakkında İlçe Müftüsü Bardakçı nasihatte bulundu. Bereketli bir yıl olması dileği ile dua niyazda bulunuldu.  Ardından İznik Belediyesi Mehteran Takımı muhteşem bir konser verdi.

Bursa Büyükşehir  Belediyesi Orkestra Şube Müdürlüğü Halk ve Sanat ekibi konser verdi. Konserde Solistler Nurullah Söylemez, Cemile Kara, Muhammet Muhittin, Ali Enginay ve Meriç Ersal sahne alarak halkı coşturdu. Bursa Büyükşehir Belediyesi yeşil beyaz tişört ve hediyeler dağıttı. Misafir ve protokole çiftçinin ilk mahsulü olan erik ve kiraz ikram edilirken, şenliklerde vatandaşlara da pilav ve ayran ikram edildi.Haberin eklenme tarihi: 2017-05-15
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=6370

Yazdırılan tarih: 22-02-2018 20:18:00
www.iznikrehber.com