SİBİRYA SOĞUKLARI VE YOĞUN KAR GELİYOR

iznikrehber.com Meteoroloji Editörü Bilal Adalı son güncel hava durumu tahminlerini hazırladı.

Yurdumuz yarından itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı hava dalgasının etkisi altına giriyor.Bu sistemle birlikte Sibirya soğuklarının gelmesini ve bu soğukların önümüzdeki haftanın 2. yarısına kadar sürmesini bekliyoruz.

YAĞIŞ : Şu anlık gözüken duruma göre ilçemiz civarında Cuma akşamından Perşembe gününe kadar aralıklı kar yağışı beklentisi var.Kar yağışlarının zaman zaman etkili ve yoğun olması bekleniyor.

SICAKLIK :  İlçe merkezinde Cumartesi 0 -1°C dolayında olan gündüz en yüksek sıcaklığın, Pazar-Çarşamba arası -3 -4°C civarına kadar düşmesini bekliyoruz.Gece en düşük sıcaklıkların ise Pazar-Çarşamba arasında -10 -11°C'ye kadar düşme ihtimali var.

Orta seviye rakımlı mahallelerde (Şerefiye, Çamoluk, Tacir, Gürmüzlü, Sarıağıl, Süleymaniye, Mecidiye vb.) Cumartesi -3 -4°C dolayında olan gündüz en yüksek sıcaklığın, Pazar-Çarşamba arası -5  -6°C civarına kadar düşmesi bekleniyor.Gece en düşük sıcaklıklar ise  Pazar-Çarşamba arasında -13 -14°C'ye kadar inebilir.

Dağ mahallelerinde (Yenişerefiye, İhsaniye, Sansarak, Hacıosman, Kutluca, Kırıntı, Elmalı, Candarlı, Osmaniye vb.) Cumartesi -6 -7°C dolayında olan gündüz en yüksek sıcaklığın, Pazar-Çarşamba arası -9  -10°C civarına kadar düşmesi bekleniyor.Gece en düşük sıcaklıklar ise Pazar-Çarşamba arasında -16 -17°C'ye kadar düşebilir.

RÜZGAR :  Bu soğuk hava sistemi boyunca kuzeyli yönlerden ilçe civarında zaman zaman kuvvetli rüzgar esebilir.Bu kuvvetli rüzgarın kar yağışlarını zaman zaman tipi şekline dönüştürmesi tahmin ediliyor.

Güncel verilere göre yeni haftanın 2. yarısında, sıcaklıklarda artış gözüküyor.

Son güncel tahminler bu yönde gözükmektedir.Atmosfer hareketli olduğu için bazı değişimler meydana gelebilir.

UYARILAR !

-Bu kuvvetli soğuk hava ve kar sisteminde zeytin ve meyve ağaçlarında zarar meydana gelebilir.Çiftçilerimize duyurulur.

-Kuvvetli don ve buzlanmaya karşı mutlaka dikkatli ve tedbirli olunmalı.Su sayaçlarının koruma altına alınması gerekiyor.

-Kar yağışı, kuvvetli don ve buzlanmadan dolayı ulaşıma kapanan yollar olabilir.Sürücülerin araçlarında mutlaka zincir, takoz ve çekme halatı bulundurması gerekiyor.Kış lastiği olmayan araçlarla yola çıkılmamalı.

-Özellikle yüksek kesimlerde halen bulunan yüksek kar örtüsü ve yeni gelecek olan kar yağışından dolayı çatı çökmesi ve ağaç devrilmesi riski var.Mutlaka önlem alınmalı.

-Bu soğuk hava ve kar sistemi boyunca Belediye ekipleri ve Karayolları'nın teyakkuz halinde olması gerekmektedir.

EN GÜNCEL HAVA DURUMU TAHMİNLERİNİ, TÜRKİYE VE DÜNYA'DAN ÖNEMLİ HAVA OLAYLARINI KAÇIRMAMAK İÇİN AŞAĞIDAKİ HESAPLARI TAKİP EDİNİZ.

SİTE : https://bilaladali1641.blogspot.com.tr/
FACEBOOK : https://www.facebook.com/havadurumu41/
FACEBOOK PROFİL : https://www.facebook.com/bilaladali1641
TWİTTER : https://twitter.com/bilaladali1641
YOUTUBE : https://www.youtube.com/c/bilaladali16
GOOGLE PLUS : https://plus.google.com/+bilaladali16Haberin eklenme tarihi: 2017-01-05
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=6183

Yazdırılan tarih: 24-01-2019 03:52:05
www.iznikrehber.com