Sibirya Soğukları Geliyor

İznikli Meteoroloji Uzmanı Adayı Bilal Adalı sitemize özel olarak son güncel hava durumu tahminlerini değerlendirdi.

Balkanlardan bu akşam gelen sistemin etkisi altındayız. Yüksek kesimlerde kar yağışları şu saatler itibariyle devam ediyor. Sıcaklıklar yine hızla düşmeye başladı. Geçen haftaya göre çok daha soğuk bir hava ve daha etkili kar yağışları ilçemiz civarında beklenmekte. Şimdi ilerleyen günlerdeki hava durumunu detaylandıralım.

YARIN ( PAZARTESİ) - İlçe merkezinde zaman zaman kar ihtimali var iken, yüksek ve dağ mahallerimizde (Derbent, Nüzhetiye, Şerefiye, Çamoluk, Yenişerefiye, Hisardere, Sansarak, İhsaniye, Hacıosman, Elmalı, Kırıntı, Kutluca, Candarlı, Sarıağıl, Süleymaniye, Mecidiye, Osmaniye vb. yerler) kar etkili bir biçimde yağabilir. İznik merkezde sıcaklık en yüksek 2 °C olarak beklenirken yukarıda ismi geçen yerlerde 0 °C'nin altında kalabilir. Rüzgarın yer yer ilçemiz civarında yarın kuzeyli yönlerden sert esmesi bekleniyor.

SALI - İlçemiz ile yüksek ve dağ mahallerinde yoğun kar yağışı beklenmekte. Yine kuzeyli yönlerden ilçemiz civarında sert rüzgar beklenirken. Dağ mahalleleri -5, ilçemizde ise 0 °C civarında.

ÇARŞAMBA - İlçemiz ve civarında yine kar yağışı bekleniyor. Dağ mahalleri -5 °C'nin altında kalırken ilçemiz -2 °C olarak beklenmekte.

Perşembe'de ilçemizde kar yağışı ihtimali var.Bu hafta için birde Cumartesi günü kar ihtimali bulunuyor, Karadeniz üzerinden sarkan yağıştan dolayı.

Salı gününden itibaren Ukrayna-Romanya üzerindeki çok soğuk Sibirya kökenli sistemin etkili olmaya başlamasıyla sıcaklıklar çok sert şekilde düşebilir.

Salı'yı Çarşambaya bağlayan gece İlçemiz civarında sıcaklık -5 °C'ye, dağ mahallelerimizde -10 °C'ye yaklaşabilir.

Çarşamba'yı Perşembe'ye bağlayan gece İlçemizde sıcaklık -5 °C'nin altında kalırken, Dağ mahallerimiz daha soğuk -10 °C'nin altına inebilir.

Perşembe-Cuma-Cumartesi geceleri ilçemizde sıcaklık -10 °C'yi zorlayabilir bu değeri bulma ihtimalide var, dağ mahallerinde -15 °C civarında sıcaklık beklenmekte.

Çarşamba'dan itibaren haftanın geri kalan kısmında ilçemizde sıcaklık gündüz dahi 0°C ve altında olabilir.Dağ mahallerinde ise -5°C'nin altında bekleniyor gündüz sıcaklığı.

UYARI :Etkili kar yağışına, kuvvetli don buzlanmaya karşı, başta zeytin üreten çiftçilerimiz ve vatandaşlarımızın dikkatli tedbirli olması gerekiyor. İlçemizi dağ mahallerine bağlayan yollar ile Yenişehir-Orhangazi-Adapazarı- Karamürsel yollarında ulaşımın aksama ihtimali var. Ayrıca su saatlerinin de kuvvetli dondan korunması gerekiyor. Kıyafet seçimi de bu kuvvetli olması beklenen soğuklarda çok önemli. Bir uyarıda dağ mahallerimizde yaşayan vatandaşlarımıza; hali hazırda bulunan kar örtüsünün üzerine beklenen yeni yoğun ve etkili kar yağışının mevcut kar örtüsünü yükseltmesi yüzünden başta çatı çökmesi, ağaç devrilmesi gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olunmalı. Kar kalınlığı ilçemizin en yüksek mahallelerinde 2 m'ye yaklaşabilir ve hatta bulma ihtimali bile var. İlgili ve yetkili kişilere duyurulur.Haberin eklenme tarihi: 2015-01-05
Haberin bağlantısı: http://www.iznikrehber.com/haberler.php?kimlik=4676

Yazdırılan tarih: 22-02-2018 20:37:54
www.iznikrehber.com