• İznik
    Hüseyin Fethi Balcı
  • Kazan İletişim - Vodafone İznik Ana Bayii
    Atatürk Caddesi 0224 758 0016 – 0546 8580016
İZNİKREHBER
NÖBETÇİ ECZANELER
Bugün: Ecz.
Yarın: Ecz

Tüm liste için tıklayınız
YAZARLARIMIZ
Dünyanın Nabzı

"“Gelişen Arnavutluk” ve “Yükselen Türkiye”nin Hoş Kokulu Vahası"
Çiğdem Yorgancıoğlu Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
muskule_oyalari
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
Bursa Haberleri Mynet Yurt Haber’de
HABER ARAİZNİK HABER ARŞİVİ
YAZARLAR
12 Punto15 Punto18 Punto20 Punto
Serdar Aydın
ZEYTİN NEREYE KOŞUYOR
2012-06-23

Çocukluğumda Abdulvahap tepesine çıktığımda  ovanın tamamının üzüm bağları ile kaplı olduğunu görürdüm. Ara  ara elma ağaçları, Elbeyli ovasında birkaç kirazlık, Daha yukarılara doğru seyrek zeytin ağaçları. Üzüm bağlarımızın arasına zeytin fidanları dikmiştik.Fidanlar büyümeye başlayınca önce dibindeki asmanın verimi, sonra gölgesindeki diğer asmalar derken, boşalan yerlere dikilen zeytin fidanları   verimini azalttıkça, üzüm bağlarının tamamı zeytinlik haline geliverdi.

            1960 lı yılların sonlarına doğru Rahmetli Hacı Mustafa AKIN’(Ayrancı Mustafa)ın  İznik Zeytin Tarım Satış Kooptifinin İznik’te kurulabilmesi için verdiği uğraşları babamdan her zaman dinlemişimdir. Zamanın Başbakanı Süleyman Demirel’e ulaşabilmek için Başbakanlığın merdivenlerinde sabahladıklarını biz yaşlardaki hemen herkes bilir. Allah ondan ve onunla beraber bu iş için uğraş verenlerden razı olsun. Şimdiki kooperatifin temellerini onlar atmışlardı.

            1970 yılında İznik Tarım Satış Kooperatifi, Marmara birliğin çatısı altına girmesi ile  zeytinlik alanlar  İznik ilçesinde ve ovasında hızla gelişmiş.  Kısa zamanda ovanın tamamı zeytin ormanı haline gelmiştir.

            Önceleri Gemlik, Mudanya, Erdek kooperatiflerinin birleşmesi ile oluşturdukları Zeytin Tarım Şatış Koopetatifleri Birliği,1955 te Orhangazi, 1970 te İznik, 1976 da Edincik, 1986 da Mürefte,1988 de Marmaraadası’nın birliğe dahil olması ile Marmarayı kapsayan dev bir birlik haline gelmiştir.

            Zamanın siyasi iktidarlarının köylüyü oy deposu olarak görmesi ve bu yönde politikalar üretmesi nedeni ile hesapsızca tarımsal ürünlere verilen destekleme fiyatları zeytinde de uygulanmış, Zeytin üreticisi her zaman zeytinden en iyi fiyatı alabilmiştir. Üreticide haklı olarak heryıl daha yüksek fiyat ve daha yüksek kar beklentisi içinde olmuştur.

            İşte bu yanlış politikaların sonucu Marmara Birlik yönetimlerinin oluşumunda da etkili olmuş, yönetime gelen yöneticiler Marmara Birliği profesyonel anlamda yönetememişlerdir. Marmara Birlik her zaman bir borç sarmalının içinde kalmış, rahat hareket edememiş,  kendini geliştirebilme imkanını yavaş adımlarla yapabilmiştir.        

            Son 10 yıldır Dünya ve Türkiye Ekonomisinde  meydana gelen ciddi değişimler neticesinde, özellikle enflasyonist politikalardan kurtulan ekonomimizin tarım ürünlerine yansıması, dünya ticaretinde serbest piyasa ekonomilerinin birbirini çok daha kolay etkilemesi,  Zeytinin ve Zeytinyağının fiyatını dünya fiyatları ile çok daha yakın bir konuma itmiştir.

İşte bu yadsınamaz bir gerçektir. Yalnız zeytinde değil bir çok tarım ürününde de bu geçerlidir.  

            Bu aşamaya gelindikten sonra artık üreticinin ve yöneticinin Devletten beklentisi kalmamıştır. Olmamalıdır.  Gelinen bu noktada Üreticinin ve yöneticinin kendi üzerlerine düşenleri tam olarak yapması gerekir.

            Marmara Birlik Yöneticisi Tamemen bir şirket anlayışı içinde profesyonel yöntemlerle kurumunu yönetmeli, en iyi ar-ge çalışmasını yapmalı, üreticiden zeytini en azami kaça alabileceğini iyi hesap ederek fiyat açıklamalıdır. Pazarlamasınıda aynı profesyonellikte  yapmalıdır.

            Üretici ise oluşan Dünya fiyatları çerçevesinde kendi ürününün en çok değerinin ne olabileceğini gerçekçi bir yaklaşımla bilmeli, daha yüksek fiyat beklentisi içine girmemelidir. Ürününden marjinal kar elde edebilmesi için, ürün yetiştirme giderlerini kontrol ederek en alt seviyeye çekmeye gayret etmelidir. Veya İznik ovasında bir çok meyvenin yetiştiği düşüncesi ile, bahçesinde uygun ve getirisi yüksek ürünlere yönelmelidir.

            Rekabet artık dünya iledir. Bu rekabette Markalaşmanın önemi ise en üst seviyededir. Marmara Birlik güvenilir bir markadır. Bu markayı yukaradaki sekiz birliğin ürünleri oluşturmuştur. Bunun dışındaki ürünlerin bu birlik bünyesi içersine girişi varsa, her neşekilde olursa olsun önlenmeli bu Marka daha da güvenilir hale getirilmelidir. Bunu yörenin tüccarlarıda yapmalıdır. Türkiyenin başka yöresinde yetişen zeytin ürünleri bu yörenin markaları altında satılmamalıdır. Bazı tüccarlar için ilk anda karlı gibi gelen bu durum zamanla onlara zarar verecek, üreticinin bilinçlenmesinin artması ile sistem dışına itileceklerdir.

            Hatta Markalaşmada o kadar ileri gidilmelidir ki;  Balda olduğu gibi çok daha lokal markalar oluşturulmalıdır. İznik Zeytini, Sölöz Zeytini, Yeniköy Zeytini, Umurbey Zeytini gibi…

            Selam, sevgi ve saygı ile…

Serdar AYDIN – 15 Aralık 2011 – GioDETAY dergisiMart-Nisan 2012 sayısı.

e-mail: serdarayd@yahoo.com  www.twitter.com/serdarayd

Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş
3084 kez görüntülendi.
Enflasyonist politikaların tarım ürünlerine yansımasıyla zeytin ve zeytinyağının fiyatlarının yaklaşmasının ne alakası var? Zeytinyağı yükeselen değer, sağlık açısından hergün tüm dünyada reklamı kendiliğinden yapılan bir ürün, dolayıyla fiyatı yükseliyor. Zeytinde iç piyasada tüketildiğinden milletin parası olmadığı için alamıyor ve fiyatı düşüyor. Bu kadar basit..


Oğuzhan Doğan - 2012-06-23 09:20:08
Oğuzhan Kardeşim, siz cümleyi tam olarak anlamamışsınız veya ben anlatamamışım. Cümleden zeytin le zeytinyağının fiyatının yakınlaşmasından söz edilmiyor. Tarımdaki dünya fiyatlarının Türkiye fiyatlarını etkilemesinden söz ediliyor. Daha iyi ya Zeytinyağı fiyatı keşke dünyada daha çok artsa, netice olarak bu etkileşimden bizim ülkemizin üreticileri fayda sağlayacak, dolayısı ile zeytinin fiyatı da artmış olacak. Sonra Milletin alım gücü 10 sene önceye göre 3 misli arttı. Saygılar.
Serdar Aydın - 2012-06-24 22:08:12
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik

Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 +90 531 868 0400