iznik rehber logo
  • 4999434iznik.jpg İznik Çinileri | Çininin Başkenti İznik
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 21
Bugün: ......... 16154
Dün: ............ 20081
Toplam: ....... 247236283
IP: ....... 54.224.255.17
TANITIMLAR
5924688destan.gif 2311745muskule_oyalari.gif
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER
Sponsor Alanı
haber ayrıntı üst

Recep Bozkurt’tan Gündem Yaratacak Yazı

Tarih: 04 Aralık 2013

Gazeteci araştırmacı yazar Recep Bozkurt, 7 Ocak 2009 tarihinde özel olarak kaleme aldığı ve 2014 yerel seçimleri öncesinde gündem yaratacak olan, İznik'i sevenlerin gönüllerine bir nevi tercüman niteliğindeki muhteşem yazısını, sizler için yayınlıyor,  geleceğe dev bir kaynak niteliğindeki yazılarını sitemiz ve gazetemiz de yayınlanmasına izin verdiği için teşekkür ediyoruz.

Yerel Yönetimlerde Takım Çalışması ve Ortak Akıl Kullanmanın Yararı ve Önemi

            İnsanoğlunun yerleşik hayata geçişi, binlerce yıl süren kıyasıya bir mücadelenin sonunda gerçekleşmiştir. 21. Yüzyıla girdiğimiz şu günlerde dünya nüfusunun büyük bir bölümü kentlerde yaşamaktadır.

            Ama kentlerde yaşamak, kentleri yönetmek kolay değildir; nüfus artışı nedeniyle sorunları da artan bu yerleşim yerlerinde, hayat giderek zorlaşıyor...

            Bundan dolayı kentlerde yaşamak büyük bir özveri ve sorumluluk istiyor; seçkin ve yetkin yöneticiler, bilinçli yurttaşlar istiyor ve buna bağlı olarak Belediyeler, Belediye Başkanları ve Belediye Meclisleri büyük önem kazanıyor...

            Günümüzde Yerel Yönetimler; toplum ve bireylerle yakın ilişkiler içinde yoğun görevler üstlendiklerinden, ağır bir yük ve sorumluluk altına girmişlerdir.

Şimdi soruyorum:Böylesine önemli işlevleri olan ve uzmanlık alanı isteyen kentler, tek bir kişinin kişisel yeteneklerine ya da çalışma gücüne bırakılabilir mi?..

          Bırakılamaz ve bırakılmamalıdır...

Bu makamlar " Beni seçtiler; öyleyse ben bilirim, ben yönetirim!.." anlayışını taşıyan yöneticilere asla teslim edilmemelidir...

Değerli okuyucular, demokrasiye gönülden bağlı ve demokrasinin insanlık onur ve erdemine yakışan en seçkin yönetim anlayışı dolduğuna inanan bir yurttaş olarak şu düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istedim:

Önümüzdeki üç ay içinde ülkemizde olduğu gibi ilçemizde de çok önemli bir demokrasi sınavı var. İlçemizi   ve   beldelerimizi   yönetecek   olanları seçeceğiz. Demokrasinin vazgeçilmez unsurları olan Siyasi Partiler,   bugünlerde Belediye Başkan adaylarını belirlediler, belirliyorlar.        

            Şimdi sıra takımlarını kurmaya geldi.

Yerel Yönetimlerde en önemli etken Takım Çalışması ve Ortak aklın kullanılmasıdır.

Takımını güçlü, yetenekli, çalışkan ve dürüst kişilerden; Belediye Yönetimlerinin ihtiyacı olan uzmanlardan oluşturamayan başkan adaylarından ne kendi yerinene yönetmeye talip oldukları kente hayır gelmez. Geçmişte de gelmemiştir.

Ortak aklı kullanacağını daha işin başında eylem ve davranışa dönüştürmeyen Başkan adaylarından gelin uzak duralım. Gelin hiç olmazsa bu kez aklımızı,siyasi düşüncelerimizin önüne koyalım.

İznik bunu taaa.. 2500 yıl öncesinde başarmış kentlerden biridir.Yaşadıkları kentteki yetkin ve etkin yöneticiler sayesinde; cadde ve sokakları birbirine paralel olan ve yine bu cadde ve sokakların, birbirini  dik kestiği  "ızgara  sistemi"ni  bularak havadar, kullanışlı, düzenli kentler oluşturmuşlar; bir de bunlara bol su ve kanalizasyonu da ekleyerek ortaya pırıl pırıl bir kent çıkarmışlardır.

Ülkemizin ünlü coğrafyacısı Amasyalı Strabon, Antik çağın İznik'ini tasvir ederken aynen şöyle diyor: "Askania Gölü kıyısındaki Nikaia, düzgün bir plana sahip olduğundan kentin orta yerindeki gymnasium'un yanındaki bir taştan bakıldığında, dört kapısını da görmek mümkündür…”

M.S. 4. yüzyıl İznik için söylenenler ise imrenilecek güzellikte: “ … Nikaia’ya benzeyen başka bir kent gerçekten güçtür. Planlı yapısı, bütün binaların aynı seviyeye ulaşan çatıları fevkalade güzel bir manzara oluşturur…”        

            Ama ne acıdır ki, 1950 yılından bu yana ve seçimle iş başına gelen ve bu tarihi kentin korunup geliştirilmesinden sorumlu olan Belediyeler ve kent planlayıcıları, bu şansı, kimi zaman bilmemezlikten, kimi zaman siyasal ve çıkar hesapları nedeniyle heder edip gitmişlerdir...

Bilhassa "Kaleiçi"indeki düzensiz ve hesapsız yapılaşma, İznik'in bu antik planını yok etme noktasına getirmiştir! Şimdi sıra "Kaledışı’ndaki verimli topraklarımıza gelmiş, göz göre göre onlar da talan edilmektedir!..

Abdulvahaptepesi’ne çıkıp durumu bir bakın, içiniz acır!..

"Bunun hesabını kim verecek?..", "Bu kötü gidişi kim durduracak?.." diye sorulduğunda; herkes kendini "sütten çıkmış kaşık!.." gösteriyor...

29 Mart 2009 günü yapılacak olan yerel seçimlerde kentimizi yönetecek yöneticileri seçeceğiz, .Yaşça, güzel İznik'imizin son 40 yılın Belediye Başkanlarına ve icraatlarına tanık oldum. Bütün içenliğimle kamuoyu önünde yazıp söylüyorum ki, hiçbirisi İznik'in geleceğine yönelik büyük projeler üretemedi.İznik'i hak ettiği yere getiremedi.

Bunun temel nedeni şudur.Kentimizi yönetmeye talip olanlar “Kent Yönetim Uzmanı ya da Kent Mühendisi" olmaması ve "Ortak Akıl" ile kenti yönetmemeleridir.

Gelmiş geçmiş bütün Yerel Yöneticiler, hep siyasi anlayış ve yaklaşımla kente bakmışlardır; akıl ve bilimle değil. Eğer aklın ve bilimin gereğini yapsalardı, İznik bugün bu durumda mı kalırdı?..

Kent yaşamı, kent yönetimi kural ister, düzen ister, sorumluluk ve özveri ister. En önemlisi de akıllı, bilgili,yurtsever yöneticiler ve yurttaşlar ister...

Gelin bu kez bu nitelikte ve çapta yöneticiler seçelim ..

Gün bugündür. İznikli bu tür yöneticileri bulup iş başına getirmek ve sonra da onlara omuz vererek güzel ilçemizi hak ettiği düzeye çıkarmak zorundadır... İş işten geçmeden ve tam bugünlerde, bu konuda aklı ve sağduyuyu her türlü düşüncenin ve siyasetin önüne koyalım...   

            Yoksa İznik yine yerinde sayacak!. .

Yine, "Bu İznik'ten adam çıkmaz!.." diyenler kazanacak...

Son Söz: İnşallah, her seçim dönemi böyle yazılar yazmak zorunda kalmayız….

Recep Bozkurt


Kaynak: Hüseyin Fethi Balcı

Bu haber 2784 kez görüntülendi.

HABER FOTOĞRAFLARI

6109087iznikrehber1.jpg
Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Hocamızın geçen Yerel Seçim için yazdığını, izniyle tekrar yayınlamak isabetli olmuş. Müşterek Akıl için,benzer değer de çok sayıda fikirlerin yayını sağlanamaz mı? Öneriler tenkitler yazılıp,konuşulmalı diye düşünüyorum.Adaylarımızla toplantı yapıp,seçmenin soru ve tavsiyelerinin konuşulması yararlı olur.Hocamızın yazdığı iki noktada farklı düşünüyorum 1.Son 40 yılın yöneticilerinin yetenekleri o kadardı.Siyaset Partide çalışarak öğrenilir. Geçmişde bilinçli Parti çalışması olanağı azdı.
Targan Doğan Kuzucuoğlu - 2013-12-04 02:01:38
Bugün dahi,Parti üyeleri, Taban, siyasi çalışmalara Demokrasinin gerektirdiği yoğunlukta katılma imkanı bulamamakta. Partilerimizin Enüst yönetimi de bundan rahatsız değil.Parti İçi Demokrasi\'si, ithal edilmez,bu Partilerin kendilerinin hedefi olursa gelişir ve ülkede de, Demokrasi gelişir. İkincisi de \"Kent Mühendisi \" olmak şart değil.Siyasetci,Yönetimde,iyi Elemanlar bulursa, başarılı olur.Not:ÜLKE GENELİNDE EMEKLİ ÖĞRETMENLERİMİZİN PARTİLERDE AKTİF GÖREV ALMAMALARI BÜYÜK BİR KAYBIMIZDIR !
Targan Doğan Kuzucuoğlu - 2013-12-04 02:24:46
hocam yüzde yüz bile az her kelimen tam yerine oturmuş kalemine yüreğine sağlık,,,,saygılarımla.
GÜRCAN SAVAŞ - 2013-12-04 08:11:34
Değerli görüş ve düşünceleriniz için her ikinize de içten teşekkürler..
Recep BOzkurt - 2013-12-06 12:48:00
TANITIMLAR
6674448iznikdavet.gif 4669032sizmari.gif 3823376dirilis.gif 1145527limlades1.png 5923765mavicini.gif Mehmet Eren serenay döner 11462062294626temelcopy.gif 5923426sahin.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad