Tanıtımı hemen kapatmak için tıklayınız ( 10 Saniye içinde kapanacak...)
  • İznik
    Hüseyin Fethi Balcı
  • İznik
    Hüseyin Fethi Balcı
  • İznik Çinileri
    Hüseyin Fethi Balcı
İZNİKREHBER
NÖBETÇİ ECZANELER
Bugün: Ecz.
Yarın: Ecz

Tüm liste için tıklayınız
YAZARLARIMIZ
Dünyanın Nabzı

"“Gelişen Arnavutluk” ve “Yükselen Türkiye”nin Hoş Kokulu Vahası"
Çiğdem Yorgancıoğlu Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
muskule_oyalari
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
Bursa Haberleri Mynet Yurt Haber’de
HABER ARAİZNİK HABER ARŞİVİ
HABERLER
Sponsor Alanı
haber ayrıntı üst
Yazı boyutu: 12 Punto15 Punto18 Punto20 Punto
İznik Ovası İçin Proje Yaptılar Finalist Oldular
13.04.2012Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen proje yarışmasında, Müşküle İlköğretim Okulu öğrencilerinin ve öğretmenlerin yaptığı “ İznik Gölü'nün zeytin ağaçlarındaki büyüme ve gelişmeye etkisi “ konulu araştırma, Bursa'yı, Ankara'da temsil edecek projeler arasına girmeyi başardı. Bilim Kurulu'nca sergilenmeye değer görülen 68 proje arasında Ankara'daki Türkiye finaline katılarak sergilenecek 7 proje, Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle açıklandı.

Katılımın yüksek olduğu final töreninde yarışmaya katılan öğrencilerin heyecanlı oldukları gözlendi. Bursa'dan 24, Eskişehir'den 14, Kütahya'dan 9, Afyonkarahisar'dan 8, Balıkesir'den 7, Çanakkale'den 3, Bilecik'ten 2 ve Yalova'dan 1 proje olmak üzere toplam 68 projenin sergileneceği belirtildi.

TÜBİTAK Bilim Kurulu'nun finalistleri belirlemede zorlandığı yarışmada,

Yalova Çınarcık Atatürk B.S.M.'den Alperen Taha Certel'in kimya dalında hazırladığı,  “Atık Sulardaki Boyar Maddelerin Giderilmesi Üzerine Çeşitli Değişkenlerin İncelenmesi ” konulu projesi ile birinci oldu.

Kütahya Fatih İlk Öğretim Okulundan Mirsad Akdemir'in fizik dalında hazırladığı, “ Bu Bir İlk Benim Yaldeday Tuğlam”  konulu projesi ikinci,

Bursa İznik Müşküle İlk Öğretim Okulundan Hasan Çalık ve Kardelen Zümbül'ün biyoloji dalında hazırladığı, “ İznik Gölü’nün Zeytin Ağaçlarındaki Büyüme ve Gelişme Etkisi ” konulu proje ise üçüncü oldu.

İznik Ovası İçin Bilinmeyeni Müşküle İlköğretim Okulu Ortaya Çıkardı

Müşküle İlköğretim Okulu öğrencilerinin yaptığı araştırmada, İznik Gölü ile sulanan zeytin ağaçlarında verimin azaldığı ortaya çıktı. Öğrenciler, göl suyunun 120 milyon metrekarelik tarım arazisinde kullanılmaması gerektiğini belirterek yetkililere çağrıda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen proje yarışmasında, öğrenci ve öğretmenlerin yaptığı “ İznik Gölü'nün zeytin ağaçlarındaki büyüme ve gelişmeye etkisi” konulu araştırma, göldeki tehlikeyi gözler önüne serdi. İznik Müşküle İlköğretim Okulu’nun kasım ayında başlattığı araştırma çerçevesinde iki zeytin fidanı 6 hafta boyunca kaynak ve göl suyu ile ayrı ayrı sulandı. Kaynak suyu ile sulanan zeytin fidanının boyu 6 haftada 10 santim uzarken, göl suyu ile sulanan zeytin fidanı ise büyümedi.

Müşküle İlköğretim Okulu Fen ve Teknoloji Öğretmeni Ramazan Karadağ ile 6. sınıf öğrencisi Hasan Çalık ve Kardelen Sümbül isimli öğrenciler, İznik Gölü'ndeki zeytin fidanlarını yaklaşık 4 ay boyunca araştırarak proje yarışmasına katıldı.

 “ GÖL SUYUNDAKİ YÜKSEK PH MİKTARI ZARAR VERİYOR ”

Öğretmen Ramazan Karadağ, “ Türkiye'nin 5. büyük gölü olan İznik Gölü'nün 120 milyar tonluk su hacmine sahip ve İznik Gölü'nden yılda yaklaşık 60 milyon ton su sulamada kullanılıyor. Projemizde İznik Gölü'nden çekilen suyla zeytin ağaçlarının büyümesi ve gelişmesini inceledik. İznik'in gelir kaynağı zeytindir. Araştırmalarımızda 2 tane zeytin fidanını eşit boyda diktik ve 6 hafta boyunca gözlemledik. Gölü ile sulanan fidanda büyüme ve gelişme olmadı. Hatta yapraklarında dökülme ve sararmalar oldu ” dedi.

 “ 20 YIL SONRA ZEYTİN YETİŞTİREMEYEBİLİRİZ ”

Karadağ, “ Zeytin fidanlarının İznik Gölü ile sulamasına son verilsin. Bunun yerine kaynak sular tercih edilsin. Bunun içine PH etkisi de giriyor. İznik Gölü'nün PH'ı yüksek olduğu için zeytin ağaçlarına azotun girmesini ve büyümeyi engelliyor. 15–20 yıl sonra zeytin alamayabiliriz. İznik Gölü'nden su çekilmeye devam ederse göl kurumaya kadar gidecek” diye konuştu.

İznik Gölü'nün her sene 10 metre çekildiğini ifade eden Karadağ, gölün tarım arazilerinde kullanılmamasını, turizme kazandırılması gerektiğini söyledi. Karadağ, tarım arazileri için yeterince yer altı suyu olduğuna dikkat çekti.

“ DEDEMİZİN MİRASINA SAHİP ÇIKALIM ”

Öğrenci Hasan Çalık ise, “ Biz gölün kurumasını istemiyoruz. İznik Gölü kurursa turizmimiz bitecek. İznik Gölü'nden zeytin ağaçlarımızı sulamamalıyız. Suladığımız takdirde zeytin ağaçlarımızı kaybedeceğiz. Dedelerimizden bize kalan mirası bizde torunlarımıza bırakmak istiyoruz ” dedi.

Araştırmanın hazırlanmasında emeği geçen 6. sınıf öğrencisi Kardelen Sümbül ise İznik'teki zeytin ağaçlarının zarar görmemesi için yetkililere çağrıda bulundu.Kaynak: Emin Kaygısız
HABER FOTOĞRAFLARI
Haberi Yazdır Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş
Başta Ramazan beyi ve öğrencileri tebrik ediyorum.Yapılan tesbit doğrudur.Gölümüzün suyu tatlı su olsada,içerisinde bulundurduğu sodyum bi karbonat suyun PH sını yükseltmektedir.Ph sı yüksek suyla sulanan arazilerinde ph sı sodyum (tuz) dan dolayı yükselmekte.Zeytin ağaçlarımız,başta demir,çinko ve bor olmak üzere bir çok iz elementi alamadığı için gelişmeleri yavaş olmaktadır.
Ahmet kaynak - 2012-04-13 23:52:23
Hemşerilerimi tebrik eder gözlerinden öperim. Onlara bu imkanı sağlayan ve destek olan Okul Müdürü ve öğretmenlerimize teşekkür eder sayğılarımı sunarım. Ben Hasan yegenimi pehlivan yapacaktım o ise bilimadamı olmayı tercih etti.Benive tüm Müşkülelileri onure ettiler, başarıları daim olsun...
Mahmut DEDE - 2012-04-14 21:19:52
DEĞERLİ ÖĞRETMEN ARKADAŞIM VE CANIM ÖĞRENCİLERİM BAŞARILARINIZIN HER ZAMAN DEVAMINI DİLERİM.
EZGİ TOSUN - 2012-04-15 23:25:57
İŞTE BUDUR.TEBRİKLER
onur çakır - 2012-04-16 09:28:04
Ramazan Bey ve sevgili öğrencilerini,onları destekleyen okul idarecilerimizi ve varsa sponsorlarını yürekten tebrik ederim.İnşallah yurt çapında derece alarak başarıları taçlanır.
İlçemiz tarımıda dilerim gerekli sonuçları çıkarır.

Ahmet ŞİMŞEK - 2012-04-17 16:51:28
Sponsor alanı
cinici
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik
iznik

Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 +90 531 868 0400