iznik rehber logo
  • 2017703iznik.jpg İznik | Altın Şehir, Din Dünyasına, Bilim Dünyasına Yön Veren Medeniyetler Başkenti
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 9
Bugün: ......... 2289
Dün: ............ 9902
Toplam: ....... 252078091
IP: ....... 52.91.39.106
TANITIMLAR
5924688destan.gif
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER

Zeytin Alımı 31 Aralık’ta Sona Eriyor

Tarih: 29 Aralık 2018

İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi 2018/2019 iş yılı ürün alım döneminde  102 milyon TL bedelle 14,650 ton ürün alımı gerçekleştirdi. Kampanyanın sonuna gelindiğini vurgulayan Kooperatif Başkanı Ali Bulut; “Bu zor yılda her zaman olduğu gibi yine ortaklarımızın yanında olan Marmarabirlik Yönetim Kurulumuza İznik Zeytin Kooperatifi adına teşekkür ediyorum.” dedi.

2018/2019 ürün alım kampanyası 31 Aralık pazartesi günü sona erecek. 12 Ekim tarihinde tavan fiyat 12,60TL, taban fiyat 4,80TL ve yağlık 3,25 TL olarak belirlenerek alımlara başlanmıştı. Bu dönemde İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi üreticisinden rekor düzeyinde zeytin aldı.

Alım dönemi ile ilgili açıklamalarda bulunan Kooperatif  Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bulut, “Ortaklarımızdan 16,500 ton rekolte beyanı alınmıştı. Marmarabirlik tarafından 2018/2019 ürün alım kampanyası kapsamında öncelikle alım planı yapılmış olup alım planı dahilinde 52 bin ton ürün alınacağı açıklanmış ve bu kapsamda İznik Zeytin Kooperatifine de 12 bin ton tahsisat yapılmıştı. Gelinen bu süreçte, İznik Zeytin Kooperatifi 102 milyon TL bedelle 14,650 ton ürün alımı gerçekleştirmiştir.”dedi.

Kampanyanın sonuna gelindiğini vurgulayan Ali Bulut, “Kooperatife yapılan tahsisat miktarı dolmuş ve ortaklarımızın azami teslimat miktarlarının da dolduğunu görmekteyiz. Bundan dolayı  31 Aralık’ta ürün alımları sona erecektir. Bu zor yılda her zaman olduğu gibi yine ortaklarımızın yanında olan Marmarabirlik yönetim kurulumuza İznik Zeytin Kooperatifi adına teşekkür ediyorum. Daha önceki yapılan açıklamalarda bu yılın zor bir yıl olacağını bir çok defa gündeme getirilmişti. Sebebinin de piyasada Marmarabirlik’in tek alıcı konumunda kalması ve başka alıcıların olmaması üreticimizi sıkıntıya sokmuştur.” dedi.

Ürün alımında yaşanan problemle ilgili de önemli tespitlerde bulunan Ali Bulut; “Alımların başladığı günden bugüne, birlik tarafından Kooperatife yapılan tahsisat dolmuş ve ortaklarımız adına çareler aranmaya başlanmıştı. Marmarabirlik ile yaptığımız görüşmeler neticesinde ortaklarımıza bu zor yılda destek olmak ve mağduriyetlerini gidermek üzere, diğer kooperatiflere ürün sevkiyatının yapılması için onay alınmış ve bu kapsamda tahsisatımız 14,700 tonlara çıkarılmıştır. Amacımız bu zor yılda üreticimizin yaralarını sarmaktır. Kooperatife yapılan tahsisat ve ortaklarımızın azami teslimat miktarları dolmuş olup İznik Zeytin Kooperatifi kurulduğu günden bugüne rekor bir alıma imza atmıştır.” ifadelerini kullandı.

Üreticilerin kooperatiflerine sahip çıkmaya davet eden Başkan Ali Bulut, “Sadece bu yılı düşünüp gelecek seneyi düşünmeden hareket etmek doğru değildir. Çünkü bir sonraki kampanya çok çabuk gelmektedir. Ortaklarımız Marmarabirlik’e hiçbir şekilde devlet desteğinin olmadığını da bilmesi  gerekir. Alınan ürün bedeli ödemelerinin  kalan %40 ödemelerle ilgili kampanya bitiminde planlama yapılacağı daha önce Marmarabirlik tarafından açıklanmıştı. Bu kapsamda ortaklarımızın Marmarabirlik’in yapacağı ödeme planına destek olması gerektiğini düşünüyorum. Geçmişte zor günler yaşayan bu kurum buralara geldiyse tek sebebi vardır o da kredi kullanmamasıdır. Birlik Başkanımız Hidamet Asa, yaptığı açıklamada kesinlikle kredi kullanılmadan ürün bedellerinin ödeneceğini belirtmişti. Doğru olan da budur. Geçmişte Marmarabirlik’in özkaynakları çekilen kredilerin faizlere gitmesinden dolayı büyük zarara uğratıldığı unutulmamalıdır.” dedi.

İznik Zeytin Kooperatifi olarak yatırımlarının da devam ettiğinin altını çizen Bulut, “Bir taraftan ürün alımları, diğer taraftan da yatırımlarımız devam etmektedir. Merkez alımlarımızın yapıldığı ve uzun yıllardır ürün konulmayan ve  atıl durumda bulunan , 4 bin ton kapasiteli 5 ve 6 nolu depolarımız modernize edilmiş ve bu kampanya döneminde ürün koyulmuş bulunmaktadır. Ayrıca İznik ilçesinin geleceğinin projesi  ve ilçe tarımına  yön verecek olan 5 bin tonluk soğuk hava deposu sebze ve meyve paketleme tesisi inşaatımız da devam etmektedir” diye konuştu.

 


Kaynak: Hüseyin Balcı

Bu haber 586 kez görüntülendi.

HABER FOTOĞRAFLARI

6090289iznikrehber.jpg
Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TANITIMLAR
6674448iznikdavet.gif Mehmet Eren 5923426sahin.gif 5923765mavicini.gif serenay döner 11462062294626temelcopy.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad