iznik rehber logo
  • 2017703iznik.jpg İznik | Altın Şehir, Din Dünyasına, Bilim Dünyasına Yön Veren Medeniyetler Başkenti
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 7
Bugün: ......... 7636
Dün: ............ 18721
Toplam: ....... 251627646
IP: ....... 54.87.61.215
TANITIMLAR
5924688destan.gif
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER

Ali Bulut: Alımlarda Tarihi Rekora Gidiyoruz

Tarih: 12 Kasım 2018

İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ali Bulut, ürünün erken kararması ve dökülmesi nedeniyle 12 Ekim’de başlayan ürün alımlarının bugün itibariyle 9.500 tona ulaştığını açıkladı. Başkan Bulut, kooperatiflerinin kuruluş tarihi olan 1970 yılından bu yana ilk kez böylesine yüksek miktarda ürün alımı gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek, “Marmarabirlik Yönetim Kurulu ile kampanya öncesi yaptığımız tahsisatta 12 bin ton ürün almayı hedefliyorduk. Ancak günlük ürün alımlarını değerlendirdiğimizde bu rakamın 13 bin tonlara ulaşacağını öngörüyoruz.”diye konuştu.

2018-2019 ürün alım döneminde alınan ürünlerin yüzdelik oranına bakıldığında alınan ürünlerin 18-23 dane arasında yüzde %27, 24-26 arasında da yüzde %23 olduğunu söyleyen Başkan Bulut, “Toplam alımlarımızın yüzde 50’si iri daneli üründür. Özellikle vurgulamak isterim ki, üreticilerimizin kooperatiflerini düşünerek iri dane ürün teslim etmiş olmalarından dolayı çok teşekkür ediyorum.”dedi. Başkan Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü;

İLAVE TESLİMAT HAKKIYLA YAĞLIK BEYAN DIŞINA ALINDI

  “Kooperatifimiz, kampanya başında 5 yıllık teslimat ortalaması 750 kg üzerinde olan bütün ortaklarımızın vermiş olduğu rekolte beyanının yüzde 90’ını almayı taahhüt ederken, 5 yıllık ortalaması çok düşük olan ve rekolte beyanı yüksek olan ortalarımızın da mağduriyetlerinin giderilmesi için belirli bir oranda tahsisat yapılmıştı. Bu ortaklarımız ürün vermeyerek kendi teslimat ortalamalarını düşürdükleri gibi İznik zeytin Kooperatifinin de birlikten yapılacak olan tahsisatın da düşmesine neden olmaktadırlar. Diğer taraftan son günlerde ortaklarımızda gelen yoğun talepler doğrultusunda, mağduriyetlerini gidermek üzere, Marmarabirlik Yönetim Kurulumuzca 6 Kasım’da gerçekleşen toplantıda yeni bir düzenleme yapıldı. Buna göre, ‘Rekolte beyan miktarını veya kooperatifçe tahsis edilen azami teslimat miktarını dolduran ortaklardan ilave olarak ana taahhüdünü geçmemek üzere, tahsis edilen teslimat miktarının yüzde 30’u kadar 180-230 dane arası sofralık zeytin, tahsis edilen azami teslimat miktarının % 50’si kadar yağlık zeytin alınacaktır. Yağlık zeytin azami teslimat miktarının dışına alınmıştır.’ yönünde bir karar alındı. Böylelikle ortaklarımızın verdiği rekolte beyanının üzerinde bir alım gerçekleşmiş olacaktır.”

İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ali Bulut, bu kararın Marmarabirlik’in üreticisinden gelen sese kulak vermesinin bir göstergesi olduğuna da dikkat çekti. “Ortaklarımız bize ‘ürünümüzü alın da, parasını sonra ödersiniz’ şeklinde çağrıda bulunuyordu. Piyasa koşullarında iri daneli ürünü Marmarabirlik fiyatlarının çok altında alınması nedeniyle, ortaklarımızın da mağduriyetini gidermek amacıyla yeni bir düzenleme yapılmış oldu. Marmarabirlik Yönetim Kurulumuza buradan İznik Yönetim Kurulum ve 5200 ortağımız adına teşekkür ediyorum. Bir kez daha Marmarabirlik’ in üreticimizin yanında olduğunu görmüş olduk. Özellikle bu yılı değerlendirecek olursak da, Marmarabirlik Yönetim Kurulu, taşın altına elini koymuştur. ”dedi.

Başkan Bulut, 2011 yılında  yaşanan afeti hatırlatarak, “2011 yılında sofralık olarak 4 bin 500 ton, yağlık olarak 6 bin 500 ton,toplam olarak 11 bin ton ürün alınmıştı.2011 yılında afet sebebiyle üreticimiz büyük bir mağduriyet yaşamıştı. Yağlık zeytine de afet kapsamında Ortak Yardımlaşma Fonu’ndan kg başına destek sağlanmıştı. Yağlık kısmın çıkarıldığında sofralık olarak rakamların ne kadar düşük olduğunu görüyoruz.”derken, Marmarabirlik’ in bu yıl olduğu gibi, 2011 yılında da mağdur olan üreticisine sahip çıktığını kaydetti.

MARMARABİRLİK PİYASADA EN BÜYÜK ALICI 

Ürün alım kampanyası döneminde piyasada Marmarabirlik’ in en büyük alıcı olarak kaldığına değinen Başkan Bulut, “Üreticinin derdiyle dertlenen, üreticisinin her zaman yanında olan, bu zor yılda böylesine önemli kararlar alarak üreticimize refah seviyesini biraz daha yükseltmeyi amaçlayan Marmarabirlik’ i yaşatmak hepimizin ortak amacı olmalıdır. Birliğimiz, bir taraftan ürün alımlarını düşünürken, diğer bir taraftan da satışları, yatırımları, gübre-ilaç desteğini ve dağıtılan kar payıyla üreticimizi el üstünde tutmaktadır. Üreticilerimizin de Marmarabirlik Yönetim Kurulu’na ve kooperatifine her zaman sahip çıkması gerekiyor. ”dedi.

ALINANAN ÜRÜNLER DİĞER KOOPERATİF DEPOLARINA SEVK EDİLECEK 

Alınan ürün miktarı ile birlikte, depolama kapasitelerindeki fiziki şartlar hakkında da bilgiler aktaran Başkan Ali Bulut, “Bu zor yılda üreticilerimizin mağduriyetini gidermek amacıyla depolarımızdaki fiziki şartları da düşünerek, alınan ürünleri diğer kooperatiflerin boş havuzlarına taşınmasını sağlayacağız” şeklindeki bilgiyi de paylaştı. İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ali Bulut, 12 Ekimde başlayan kampanya sürecinde, 1  Kasım tarihinde yapılan ilk ödemede 15.600.000,00 TL , 15 Kasım ‘da yapılacak  2. ödemede 20.100.000,00 TL ödenecek olup, toplam da 35.700.000,00 TL ödeme yapılmış olacaktır.

 


Kaynak: Hüseyin Balcı

Bu haber 1032 kez görüntülendi.

HABER FOTOĞRAFLARI

2023525iznikrehber.jpg
Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TANITIMLAR
6674448iznikdavet.gif Mehmet Eren 5923426sahin.gif 5923765mavicini.gif serenay döner 11462062294626temelcopy.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad