iznik rehber logo
  • 2017703iznik.jpg İznik | Altın Şehir, Din Dünyasına, Bilim Dünyasına Yön Veren Medeniyetler Başkenti
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 14
Bugün: ......... 4936
Dün: ............ 10332
Toplam: ....... 251277417
IP: ....... 3.95.63.218
TANITIMLAR
5924688destan.gif
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER
Sponsor Alanı
haber ayrıntı üst

Bulut: Uygulama Alım Kapılarının Kapanmaması İçin

Tarih: 21 Ekim 2018

İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ali Bulut yaptığı yazılı açıklama ile ürün alım kampanyasını değerlendirdi. Başkan Bulut, “Ortaklarımızdan 16.500 ton rekolte beyanı gelmişti. Marmarabirlik’in 52 bin ton alım planı kapsamında kooperatifimize 12.bin ton tahsisat yapıldı. Verilen tahsisata baktığımızda bir önceki yıl alınan 8 bin ton ürün göz önünde bulundurulursa yüzde 50 artış yapılmıştır.”açıklamasında bulundu.

İznik Kooperatif Başkanı Ali Bulut, “Rekolte beyan alımlarının devam ettiği günlerde hem Birlik tarafından hem de kooperatifimiz tarafından gerçeğe yakın rekolte beyanı verilemesi konusunda uyarılar yapılmıştı. Bu kadar uyarı yapılmasına rağmen 16.500 ton rekolte beyanı gelmiştir. Kooperatif bölgemizde tahmini rekolte 40 bin ton olup, verilen rekolte beyanını, depo kapasitesi, fiziki koşullar ve stok durumu değerlendirildiğinde mümkün olmadığını ortaklarımızda görecek ve bizlere hak verecektir.”diye konuştu. Başkan Bulut, 12 Ekim 2018 tarihinde alımlara başlanıldığını hatırlatarak, konuyla ilgili şunları söyledi;

“Bugün itibariyle 2 bin ton ürün alımı gerçekleştirilmiştir. Günlük alımlarımızın 450 tonlara yükseldiği   bugünlerde bazı ortaklarımızın yüksek miktarlarda ürün teslim ettiği, bazı üreticilerimizin de hasada başlamadığı görülmektedir. Bu kapsamda kooperatif yönetim kurulumuzun yaptığı değerlendirme neticesine ortaklarımız arasında adaletsizliği önlemek için hem düzenli teslimat yapan ortaklarımıza sahip çıkmak, hem de kooperatifimizi güvence altına almak adına yeni bir düzenleme yapılmıştır. Yapılan bu düzenleme kapsamında ;

  1. Ortaklarımızın 5 yıllık ürün teslimat miktarı 750 kg ve üzerinde olanların verdiği rekolte beyanının yüzde 90 oranında ürün teslim etme hakkı sağlanmıştır.
  2. 5 yıllık ürün teslimat ortalaması çok düşük olan ortaklarımızın verdiği yüksek rekolte beyanına rağmen yüzde 30 ürün teslim etme hakkı sağlanmıştır. Bu ortaklarımızın da sayısı 600 kişi olup, kooperatiflerine düzenli ürün teslim etmemiş olmalarından kaynaklanmaktadır.
  3. Diğer taraftan 1.500 kilograma kadar rekolte beyanı veren ortaklarımıza da yüzde 90 ürün teslim etme hakkı tanınmıştır.

Kısaca; kooperatiflerine sahip çıkan, düzenli ürün teslim eden ortaklarımızın mağduriyeti yoktur. Buradan anlaşılacağı üzere, bu kampanyanın çok zorlu olacağını en başında belirtmiştik.”

BU BİR KOTA UYGULAMASI DEĞİLDİR.

İznik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Başkanı Ali Bulut, “Yapılan bu uygulama ortaklar arasında adaletsizliği önlemek adına yapılmıştır. Zeytini olgunlaşan üreticiler çok fazla teslimat yapmış olurken, zeytini kararmayan üreticilerimizde belki de 1 kg bile ürün teslim edemeyecekler. Bunun bir örneğini 2006 yılında yaşadık. 2006 yılında bazı köyler, yüksek miktarda ürün teslim etmiş, bazı üreticilerimizde 1 kg ürün teslim etmeden Marmarabirlik kapılarını kapatmış, alımlarını sonlandırmıştı. Yine aynı sıkıntıların yaşanmaması için bu uygulama kaçınılmaz olmuştu.”diye konuştu.

 TÜCCAR PİYASADA YOK, ALIMLARI DÜŞÜK

 Başkan Bulut, “Tüccarın piyasadan çekildiği, geçtiğimiz yıl fiyatlarına bile alım yapamadığı böyle bir yılda Marmarabirlik’in ortaklarına sahip çıkmış olmasının farklı bir şekilde değerlendirmemek gerekir.” diye konuştu.

ORTAKLARIMIZIN MAĞDURİYETİ ÖNLENECEKTİR

Başkan Bulut, “Yönetim kurulumuz tarafından kooperatifimizin ürün alımlarının azalması ve teslimatlarda bir düzen oluşması durumunda yeni bir hamle yapılacağını bildiren Ali Bulut,  Birlik alım politikaları takip edilecek olup olası bir değişiklikte, üreticilerimizden daha fazla ürün alımı yapabilmek için gereken yapılacaktır. “dedi.

Kimseyi mağdur etmeyeceklerine dikkat çeken Başkan Bulut, “Ortaklarımız merak etmesin. Diğer taraftan da bahse konu olan beş yıllık ürün teslimatı çok az olan ortaklarımızı da kooperatiflerine sahip çıkmaya davet ediyoruz. Kooperatifinize sahip çıkarsanız siz kazanırsınız.”diyerek sözlerini tamamladı.


Kaynak: Hüseyin Balcı

Bu haber 1325 kez görüntülendi.

Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TANITIMLAR
6674448iznikdavet.gif Mehmet Eren 5923426sahin.gif 5923765mavicini.gif serenay döner 11462062294626temelcopy.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad