iznik rehber logo
  • 2017703iznik.jpg İznik | Altın Şehir, Din Dünyasına, Bilim Dünyasına Yön Veren Medeniyetler Başkenti
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 7
Bugün: ......... 4810
Dün: ............ 12476
Toplam: ....... 250861868
IP: ....... 54.243.17.113
TANITIMLAR
5924688destan.gif
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER
Sponsor Alanı
haber ayrıntı üst

İYİ Partiden Gündem Yaratacak Basın Açıklaması

Tarih: 06 Nisan 2018

İznik İYİ Parti ilçe başkanı Hilmi Dükkancı, ilçe lokalinde yaptığı basın toplantısında İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’a yüklendi. Çok sert açıklamanın yapıldığı basın açıklamasında Belediyeyi eleştiri yağmuruna tuttu, iktidar partisi AK Partiye İznik e yapılan yatırım için Allah razı olsun derken, “Belediyenin bastırdığı kitapçığını da İznik Ak Parti ilçe Başkanı Halil Gökbulut çıkarmış olsaydı diyecek bir şeyimiz yoktu ama  Bu yapılan işlerde Osman Sargın’ın yaptıkları 5’i geçmez diyerek  belediyenin bütçesindeki harcamalarını tek tek açıklayarak “peki bu paraları nerelere harcadınız” diye konuştu.

Başkan Hilmi Dükkancı yaptığı açıklamada, “2017 yıl sonu itibari ile İznik Belediyesinin geldiği noktaya bakarsak, gelirler toplamı 26.159.458,83 TL, giderler ise 32.708.647,49 TL. Yani bu yıl belediye bütçesi 6.549.189,00 TL açık vermiştir. Aynı yıl içerinde İller Bankasına olan 4.327.166,75 TL borç yanında ilk defa ipotek verilerek özel bir bankadan alınan 1.333.529,12TL’lik bir borcun altındadır. İznik Belediye bütçesi 2017 yılı sonu itibari ile 12.209.884,00 TL açık vermiştir. İznik Belediye başkanı Osman Sargın bu açığı nasıl verdiğini İznik halkına açıklaması gerekir. Geçtiğimiz günlerde belediye bir kitapçık dağıttı. Dikkatli incelediğinizde bu yapılan işlerde İznik belediyesinin yaptığı 5 kalem hizmet yoktur. Kanalizasyon ve Doğalgaz gibi hizmetleri kendi yaptıkları gibi gösteriyorlar. Kanalizasyon projesi 58 Milyon TL’lik bir yatırım idi ve projenin 29 Milyon TL’si Kadri Eryılmaz tarafından hibe olarak kaynak sağlandı, kalan miktarda Büyükşehir’e yansıtılıp bu şekilde tamamlandı. Bu kalan miktarı zaten İznik halkı halen su faturalarında katı atık bedeli olarak ödüyor ve ödemeye devam edecek. Dolayısı ile İznik belediyesine bir kuruş yükü yok. Zaten kanalizasyon 29 Mart tarihinde %80’i bitmiş durumda ve üç ay sonrasında da müteahhit tarafından teslim edilecekti. Doğalgaz konusuna gelirsek bunlar belediye’ye geldikten bir ay sonra belediye önünde tören yaptılar. Doğalgaz’ı bir ayda’mı yaptınız. İznik’te alt yapı çalışması zordur. Anıtlar kurulundan izin alınmadan hiçbir şey yapılamaz. Anıtlar kurulu tarihinde ilk defa il dışındaki bir toplantısını İznik’te yaptı bu toplantının nedeni Doğalgaz projesiydi. O dönemde belediye meclisinde görev yapan üç partiden meclis üyeliği yapan arkadaşlar bizzat şahit, protokol anlaşmalarında hepsinin onayları var. Doğalgaz projesi içinde belediye bütçesinden bir kuruş çıkan para yok.” Dedi.

Başkan Hilmi Dükkancı “İznik Belediyesi bastırdığı kitapçıkta Büyükşehir Belediyesi, DSİ, Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim bakanlığının yapmış olduğu tüm işleri kendisinin yaptığı iddiasında. Bu kitapçığı AKP ilçe başkanı Halil İbrahim Gökbulut dağıtsaydı bir İznikli olarak saygı duyardık. Bu memlekete bir çivi çakan herkese teşekkür etmek gerekir. Bu kitapçıkta Osman Sargın’a ait 5 proje yoktur. Tüm yapılanlar devlet yatırımıdır. Bunlarda bizim ödediğimiz vergiler ile oluyor.”dedi.

MHP den istifa ederek İYİ Parti ye geçen İznik Belediyesi Meclis Üyesi Mustafa Ersöz de basın açıklamasında belediyenin yönetilemediğini belirterek “Cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımı olarak lanse edilen İznik barajına gelirsek bu 156 Milyon TL’lik bir proje. İznik’in içme suyunu, kapalı sistem tarımsal sulamasını ve enerji üretimini sağlayacak muazzam bir proje. 2023 yılı itibari ile bu projenin hizmete girmesi gerekiyor. 2017 yılı itibari ile ihale bedeli 156 Milyon TL, DSİ’den edindiğimiz bilgiye göre hükumetin 2018 yılı bütçesinden ayrılan pay sadece 3 Milyon TL. Yetkililer bu projenin tamamlanması için isale hatları ile birlikte maliyetin 500 Milyon TL.’yi bulacağını söylerken bu yıl çıkarılan 3 Milyon TL ile bu projeyi 50 senede bitiremezsiniz. Bu para ile ancak şantiyelerini kurarsınız.4 yıl boyunca İznik’in uluslararası alanda tanıtımını sağlayan en büyük yatırım İznik Uluslararası festival’i idi. Bunlar onuda kaldırdılar. Yaptıkları bir şey yok mu tabiki var. Bir boya şirketi boya verdi, Sosyal sorumluluk  projesi adı altında Ormaniye’de çalışan işçiler ile birkaç mahallede bir takım evleri boyadılar. Bunun yanında Eski kaymakamlık yanında Engelliler lokali yapıldı.Bunların her şeyleri aldatma, kandırma. Aldığımız bilgilere göre Halk Bankasından alınan kredi karşılığı Çiçekli köyündeki taşınmaz ipotek edilmiş. Bu bir cezalandırma. Çünkü Köy muhtarı Büyükşehir yasası çıkmadan tüm köy varlıklarını kooperatife aktardı. Dolayısı ile belediye bir şey kalmadı. Bizler İYİ parti olarak Büyükşehir uygulamasına karşıyız. Adını sadece mahalle yaparak hizmet yaptık diyemezsiniz. Tüm köylerin varlıklarını satarak hizmet yaptık iddiası ile toplumda algı yaratamazsınız.” dedi

“Mahmut Hersek’ten Teleskopu İstiyorum”
Belediye meclis üyesi Mustafa Ersöz “ 2015 de yapmış olduğum basın toplantısı o zaman AKP ilçe başkanı Mahmut Hersek bana,  “İznik belediyesinin yapmış olduğu icraatları görmüyorsun, sana bir teleskop alacam gözlerin görmüyor senin artık teleskopla bak” diyordu. O dönemde MHP ilçe başkanlığı binasını dahil Kılıçaslan caddesindeki tüm binaların komple giydireceklerini söylüyorlardı. Mahmut Hersek’in bana o söz verdiği teleskopu almasını istirham ediyorum. Partimizin programında olan Büyükşehir yasasının iptali ve eskiye dönüş, başta köyler olmak üzere hepimizin yararınadır. Kağıt üzerinde köyü mahalle yaptınız olmadı, olamayacak da. Tüm köylerin gelirleri şu an İznik belediyesi kasasına giriyor. Buna rağmen İznik Belediyesi maddi yönden büyük bir açık veriyor. Belediye iyi yönetilmiyor, kaynaklar yerinde kullanılmıyor. Belediye’de israfcıl bir zihniyet hakim. Plan yok, öncelik yok, kimin ne yaptığı belli değil. Herkes bir makam aracına binmiş yaşayıp gidiyor. Belediye hala nereden geldiği bilinmeyen bir makam aracı kullanıyor. Hesapsızca yapılan bir sürü projenin en basiti Akşemsettin faciasıdır. Tüm harcamaların çıkış noktası encümendir. Burada şeffaflık olması gerekir. Kadri Eryılmaz döneminde encümen üyeleri seçilirken bir kişi muhalefet meclis üyelerinden olurdu, çünkü saklayacak bir şey yoktu. Bu şeffalığı İznik Belediyesinde yeniden görmek istiyoruz.” dedi.


Kaynak: Eşref AYDIN

Bu haber 1246 kez görüntülendi.

HABER VİDEOLARI

HABER FOTOĞRAFLARI

3016474iznikrehber.jpg 3016507iznikrehber.jpg 3016507iznikrehber2.jpg
Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TANITIMLAR
6674448iznikdavet.gif Mehmet Eren 5923426sahin.gif 5923765mavicini.gif serenay döner 11462062294626temelcopy.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad