iznik rehber logo
  • 2017703iznik.jpg İznik | Altın Şehir, Din Dünyasına, Bilim Dünyasına Yön Veren Medeniyetler Başkenti
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 12
Bugün: ......... 12390
Dün: ............ 16104
Toplam: ....... 248989637
IP: ....... 54.161.116.225
TANITIMLAR
5924688destan.gif 2311745muskule_oyalari.gif
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER
Sponsor Alanı
haber ayrıntı üst

2018 İznik İçin Farkındalık Yılı Olacak

Tarih: 01 Aralık 2017

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İznik’in bir dünya kenti olabileceğini ancak bunun için Bazilika gibi farkındalık oluşturacak projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi.

İznik’teki önemli projeleri yerinde inceleyen Başkan Aktaş, “sahil düzenlemesi, Abdulvahap Tepesi ve beraberinde tarihi değerlerle alakalı restorasyonlar var. İnanıyorum ki İznik’te 2018’den itibaren ciddi bir farkındalık oluşturmaya başlayacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, İznik’in bir dünya kenti olabileceğini ancak bunun için Bazilika gibi farkındalık oluşturacak projelerin hayata geçirilmesi gerektiğini söyledi. İznik’teki önemli projeleri yerinde inceleyen Başkan Aktaş, “Sahil düzenlemesi, Abdulvahap Tepesi ve beraberinde tarihi değerlerle alakalı restorasyonlar var. İnanıyorum ki İznik’te 2018’den itibaren ciddi bir farkındalık oluşturmaya başlayacağız” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ilçe ziyaretlerinde ikinci durağı İznik oldu. İznik Belediye Başkanı Osman Sargın’ı makamında ziyaret eden Başkan Aktaş, daha sonra ilçede devam eden projelerin ele alındığı toplantıya katıldı. AK Parti İznik İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri İsmail Yılmaz, Büyükşehir ve İznik Belediyesi bürokratlarının da katıldığı toplantıda, ilçede devam eden ve 2018 programında yapılması planlanan yatırımlar ele alındı. Toplantının ardından devam eden sahil düzenleme projesini yerinde inceleyen Başkan Aktaş, yüklenici firmanın sorumlularından çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Abdulvahap Tepesi sembol olacak

İznik ziyareti ile ilgili değerlendirmede bulunan Başkan Aktaş, yeni başlayan bir süreç değil, devam eden bir süreç olduğunu hatırlatarak, imkanlar dâhilinde beklentileri en üst düzeyde tatmin etmenin derdinde olduklarının altını çizdi. İznik gibi tarih ve kültür şehrine, göl ile beraber insanların yazın akın ettiği bir şehre yapılması gereken önemli çalışmalar olduğunu kaydeden Başkan Aktaş, “Bizim 2018 yatırım programında yer alan Abdulvahap Tepesi bu şehrin sembolü olacak. İnşallah ihalesini bu günlerde başlatıp, süreci gerçekleştirip, 2018 yılı sonuna kadar bitirmeyi amaçlıyoruz. Fakat 3. derece sit alanı olduğu için karşımıza neler çıkacağını bilemiyoruz. Ama İznik için bir sembol olacak inşallah. Yeni hızarcılar sitesi, terminal binası ve yeni hal binasının yapılması bunların hepsini bir konsept proje olarak revize etmeye çalışıyoruz. İnşallah göreceksiniz sürecin sonunda 2018’in sonunda 2019’un başında bunların birçoğunu gerçekleştirmiş olacağız. Birde projelerimizin yavaş ilerleyişi söz konu, açıkçası bunları hızlandırmamız gerekiyor. Çok proje yapıp yavaş yavaş ilerletmekten ziyade daha az proje yapalım ama başlayalım ve bitirelim. İnşallah ilçe belediyesinin gücü, Büyükşehir’in dokunuşu ile beraber İznik’in katma değerinin daha da yükselten çalışmalar olacak” diye konuştu.

Farkındalık yılı

İznik Gölü içindeki batık bazilika ile ilgili çalışmalara da değinen Başkan Aktaş, “İznik bir dünya kenti olabilir. Ama dünya kenti olabilmek için farkındalık oluşturabilecek projeleri hayata geçirmek lazım. Bana göre bazilika bunlardan bir tanesi. Özellikle bazilika ile alakalı süreci hızlandırırsak, onun raporu çıkmış şuan. Ona yönelik hemen bir çalışma başlatıp, bir taraftan da reklamasyonu yapabilir miyiz? Yani gelip birinin gözlemlemesi lazım, izlemesi lazım ki bazilika gerçek manada amacına ulaşsın. Yoksa bunun muhabbetini yapmak yeterli bir unsur değil açıkçası. Sahil düzenlemesi, Abdulvahap Tepesi, beraberinde içeride bazı lokal çalışmalar var, tarihi değerlerle alakalı restorasyonlar var. İnanıyorum ki 2018’den itibaren ciddi bir farkındalık oluşturmaya başlayacağız” dedi.

Sahil yaza hazır

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın da İznik’e gösterdiği yakın ilgi nedeniyle Başkan Aktaş’a teşekkür etti. İznik’in tarihten aldığı misyon ve vizyon ile ne yapılsa az gelen bir şehir olduğunu ifade eden Sargın, “Abdulvahap Tepesi Projesi, Sahil projesi bizim için çok önemli. Sahil projesine de tarihi koyduk inşallah. Yaz aylarının başında bitmiş olacak. Yani 2018 yazını hoş bir şekilde geçirme şansımız olacak” diye konuştu.


Kaynak: Hüseyin Fethi Balcı

Bu haber 1065 kez görüntülendi.

HABER VİDEOLARI

HABER FOTOĞRAFLARI

2136563iznikrehber.jpg 2136563iznikrehber2.jpg 2136563iznikrehber3.jpg
Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TANITIMLAR
6674448iznikdavet.gif 4669032sizmari.gif 3823376dirilis.gif 1145527limlades1.png 5923765mavicini.gif Mehmet Eren serenay döner 11462062294626temelcopy.gif 5923426sahin.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad