iznik rehber logo
 • 2017703iznik.jpg İznik | Altın Şehir, Din Dünyasına, Bilim Dünyasına Yön Veren Medeniyetler Başkenti
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 4
Bugün: ......... 3434
Dün: ............ 7307
Toplam: ....... 247683007
IP: ....... 54.81.195.140
TANITIMLAR
5924688destan.gif 2311745muskule_oyalari.gif
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER
Sponsor Alanı
haber ayrıntı üst

İZNİK’TE MUHTEŞEM KAFKAS GECESİ

Tarih: 22 Ağustos 2017

İznik Batum Kültür ve Dayanışma Derneği tarafından 10.'nuncusu gerçekleştirilen Kafkas Halk Gecesi etkinliği Milli İrade Meydanı’nda muhteşem bir coşkuyla gerçekleşti. Gecede birbirinden güzel folklor grupları ile Karadenizli ünlü sanatçı İsmail Türüt’te sahne aldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan etkinliğe Gıda Tarım ve Hayvancılık E.Bakanı Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik, Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın, Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, Kaymakam Vekili Suat Seyitoğlu, ,Bursa Cumhuriyet Başsavcı V.Sn Mesut Turan, İznik Belediye Başkanı Osman Sargın, Orhangazi Belediye Başkanı Neşet Çağlayan, Ak Parti İznik İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek, Ak Parti Orhangazi İlçe Başkanı Mustafa Kaya, Bursa Büyükşehir Belediyesi Koordinatörü Serkan Acar, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, kamu kurum, oda, dernek ve siyasi partilerin temsilcileri, civar il ve ilçelerden misafirler ile çok sayıda İznikli vatandaş katıldı.

İznik Batum Kültür ve Dayanışma Derneği’nin düzenlemiş olduğu 10.Geleneksel Kafkas Gecesine hepiniz hoş geldiniz şeref verdiniz diyerek açılış konuşmasına başlayan Dernek Başkanı Kadir Yüksek konuşmasında “1991 senesinden bu yana derneğimizde emeği geçen abi ve kardeşlerimize teşekkür ederim. Göreve geldiğimiz 2015 ten bu yana bizlerden hiçbir destekleri esirgemeyen Büyükşehir ve İznik Belediyesi Başkanlarımıza teşekkür ederiz. Göreve geldiğimiz gün, ekibimle birlikte en büyük eksikliğimizin sosyal, sanatsal ve kültürel faaliyetlerimizin olduğunu gördük. Az bir sürede folklor ekibimizi toparlayarak Gürcistan 'ın önde gelen hocalarına teslim ettik. İsmini derlemek ve toparlamaktan olan dernekçilik insanımızın beraber ağlamasına, beraber gülmesine, emeğini, acını bölüşmesine vesiledir. Bizlerde derneğimle şahsın, yönetim kurulum ve ailelerimizle acısıyla, tatlısıyla her günümüzü paylaşmaya gayret ediyoruz. Ailelerimizin öz verisi ile çocuklarımızın inanılmaz çabası ile ekibimizi bu günkü seviyeye getirdik. Üyelerimizin derneğimizin faaliyetlerini sahiplenmelerini sağladık. Bu gün gururla söyleyebilirim ki kültürler sosyal, sanatsal faaliyetleri ve birlik beraberlik denilince İznik 'te parmakla gösterilecek bir noktadayız. Sizleri daha fazla yormadan gecemizin şen olmasını diliyorum”  dedi.

“Biriz, Beraberiz, Birlikte Güçlü Bir Türkiye’yiz”

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın gecede yaptığı konuşmasında “Hemşeri derneklerinin amacı sosyal yardımlaşmayı arttırmak, kaynaşmayı sağlamak, kültürleri gelecek nesillere aktarmaktır. Bizim kültürümüzde yardımlaşma var, paylaşma var, kardeşlik, birlik, beraberlik ve yaratılanı yaratandan ötürü sevmek var. Böylesine önemli geçmişe sahip milletlerde sivil toplum örgütleri önemli bir misyonu üstleniyorlar. Allah’a şükürler olsun ki ilçemizde Batum Derneğiyle, Bal-göç’üyle Karadenizliler ve Roman Dernekleriyle tüm dernekler bir ve beraber bir şekilde yaşıyoruz. Dün Çanakkale de de bu böyle idi. Orada da hep birlikte omuz omuza düşmanlar çarpıştık. İşte 15 Temmuz da hain fetö terör örgütüne karşı yine hep birlikte meydanlarda dur dedik. Biz biriz, beraberiz, birlikte güçlü bir Türkiye’yiz” dedi.

 

 

Bursa Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu ise gecede yaptığı konuşmasında “Bu gün siz değerli kardeşlerimle birlikte olmaktan dolayı farklı bir mutluluk yaşıyoruz. Çünkü belki de tarihin en zorlu bir göçüne maruz bırakılmış bir halkın çocuklarıyla beraberiz. Bu nedenle o zorlu meşakkatli göçte hayatlarını yitiren o gürcü vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyor, onların çocuklarını sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum. Değerli kardeşlerim köklü bir tarihe sahipsiniz, bizim ortak değerlerimiz Fatih Sultan Mehmet'in Trabzon'u fethi ile başlıyor. 1877-1878 Osmanlı - Rus harbinde dostluğumuz kardeşliğimiz zirve noktasına ulaşıyor ve 1951 de sınırların netleşmesi ile artık gürcü kardeşlerimiz burayı vatan ediniyorlar. Bugün Türkiye'nin birçok yerine dağılan gürcü kardeşlerimiz bulundukları her yerde kendilerine özgü örf, adet ile folklorlarını yaşatma mücadelesi veriyorlar. Günümüz öyle bir dünyevileşti ki gençlerimiz bu dünyevileşme şartlarının arasında kendilerine ait olan tüm değerlerini rahatlıkla unutabiliyorlar. Dolayısı ile genç kardeşlerime seslenmek istiyorum. Sevgili gençler öncelikle tarihimizi doğru kaynaklardan güzelce okuyun. Dedeleriniz ne tür zorluklara katlandılar. Ne zorluklara göğüs gerdiler bunları bilirseniz o zaman kültürel kodlarınızı unutmamış olursunuz. Dolayısı ile de bu gelecek kuşaklara da sağlıklı bir şekilde ulaşır ” dedi.

Ak Parti Bursa Milletvekili İsmail Aydın ise konuşmasında “Kıymetli hemşerilerim yaklaşık 150 yıl önce Batum'dan Acara bölgesinden göç eden, din için, bayrak için, dinini yaşamak için kendi topraklarını bırakarak buralara göçen bu aziz milletin evlatlarını saygıyla selamlıyorum. Bu göçü gerçekleştirenlere de Cenabı Allah'tan rahmet diliyorum. Yer yüzünde en kötü şey , belki de en zor şey kendi ülkeni topraklarını bırakarak göç etmektir. Bizimki göçten de öte kendi dini için, ülkesi için bir göç olduğu için bundan 150 yıl önce bu göçe katılan ve bu toprakları toprak yapan atalarımızı rahmetle anıyorum. Gecenin hazırlanmasında emeği geçen İznik Batum Kültür ve Dayanışma Derneğimize teşekkür ediyorum” dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık E.Bakanı Ak Parti Şanlıurfa Milletvekili Faruk Çelik ise yaptığı konuşmada “Tarih şehri , Zeytin şehri, Sebze ve meyve şehri güzel  İznik'imizde olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ediyorum . Bu güzel organizasyonu gerçekleştiren İznik Batum Kafkas Derneği Başkanına, yöneticilerine çok teşekkür ediyorum. 1878 Kafkaslarda , Balkanlarda aslında bu gün yaşadığımız sorunların 150 yıl geriye gittiğiniz zaman yaşandığı bir dönem. Kafkaslarda büyük sorunlar yaşanmış göçler olmuş, Balkanlarda sorunlar yaşanmış göçler olmuş, Ortadoğu da sorunlar yaşanmış göçler olmuştu. Problem üzerine problem , bu gün değişen bir şey var mı ? 150 sene geçti yine aynı coğrafyada yine problemler var, yine göçler var . Yine katliamlar var, yine kan akıyor, yine kin var , nefret var , huzursuzluk var . Bir yerde yanlışlık var İznikliler . Nerede yanlışlık var , bu yanlışlığı tespit etmediğimiz sürece dünyanın ve bölgenin huzur bulması mümkün değil. Nedir yanlışlık biliyor musunuz.  Masada oturup sen ülkenin sınırlarını çizersen 100 yıl boyunca katliam olur, vahşet olur başka bir şey olmaz . Masada oturarak bu iş çözülmez. Demokratik olarak , sosyolojik olarak bütün faktörleri masaya yatıracaksın ilgililer katılacak ve ondan sonra o ülkenin sınırları ile karara vereceksin. Bunu yapmadılar ve 100 yıl boyunca  20. yüzyıl  gelmiş geçmiş yüz yılların en vahşi yüzyılı oldu. En büyük katliamlarının , en büyük savaşların yüzyılı oldu.  Şimdi de yine bu coğrafyada sorunlar var. Birileri oturmuş masa başında acaba sınırları çizebilir miyim diye uğraşıyor. Bu mümkün olmadı bu günde olmayacak. İnşallah bu günden sonrada biraz daha Bursa'lı olacağız. Biraz daha zamanımızı hem ailemizin , hem yaşadığımız şehir de geçirme imkanımız olacak ve sizlerle de sık sık bu akşam olduğu gibi inşallah görüşeceğiz. Sevgili kardeşlerim . Allah hepinizden razı olsun diyorum . Allah hepimizin birliğimizi ve beraberliğimizi bozmasın diyorum . Bütün dernek başkanlarına İznik'teki bütün derneklere bu kültürel etkinliklerde kendilerine başarılar diliyorum . Kültürleri unutturmayın , folklorünüzü  unutturmayın, değer yargılarınızı unutturmayın . Bunlar bizlerin zenginliğimizdir. Bu Kültürel Zenginlikler bizi geleceğe taşıyacaktır. onun için doğru şeyler yapıyorsunuz. Güzel şeyler yapıyorsunuz . Kol kola geleceğe yürüyen İznik , kol kola Türkiye olarak hepinizi en derin saygılarımla selamlıyorum ” dedi.

Gece sonunda sahne alan ünlü Karadenizli sanatçı İsmail Türüt katılanlara unutulmaz bir gece yaşattı. Eşsiz Karadeniz ezgileriyle protokol ve katılımcılar horon oynadı.


Kaynak: Hüseyin Fethi Balcı

Bu haber 1389 kez görüntülendi.

HABER FOTOĞRAF GALERİSİ

 • 3432438iznikrehber.jpg
 • 3432438iznikrehber2.jpg
 • 3432438iznikrehber3.jpg
 • 3432438iznikrehber4.jpg
 • 3432438iznikrehber5.jpg
 • 3432460iznikrehber.jpg
 • 3432460iznikrehber2.jpg
 • 3432460iznikrehber3.jpg
 • 3432460iznikrehber4.jpg
 • 3432460iznikrehber5.jpg
 • 3432478iznikrehber.jpg
 • 3432478iznikrehber2.jpg
 • 3432478iznikrehber3.jpg
Haberin diğer fotoğrafları için aşağıdaki tuşlara ya da fotoğraf üzerine tıklayınız.

Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
TANITIMLAR
6674448iznikdavet.gif 4669032sizmari.gif 3823376dirilis.gif 1145527limlades1.png 5923765mavicini.gif Mehmet Eren serenay döner 11462062294626temelcopy.gif 5923426sahin.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad