iznik rehber logo
  • 4999434iznik.jpg İznik Çinileri | Çininin Başkenti İznik
  • 2017703iznik.jpg İznik | Altın Şehir, Din Dünyasına, Bilim Dünyasına Yön Veren Medeniyetler Başkenti
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 12
Bugün: ......... 10073
Dün: ............ 26048
Toplam: ....... 245990612
IP: ....... 54.224.117.28
TANITIMLAR
5924688destan.gif 2311745muskule_oyalari.gif
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER
Sponsor Alanı
haber ayrıntı üst

İznikli Eşrefzade Abdullah Rumi Anıldı

Tarih: 08 Mayıs 2017

İznikli Gönül Adamı Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri’ni Anma ve Anlamak programı Eşrefzade Camii meydanında anıldı. Ayasofya Camii İmam Hatibi Mahmut Şahin'in sunumu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan programda Eşrefzade  Camii İmam Hatibi Recep Topçuoğlu'nun Kuran-ı Kerim tilaveti ile başladı.

Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri’nin 548. ölüm yıl dönümü münasebeti ile bu yıl Üçüncüsü düzenlenen anma ve anlamak programını İznik Kaymakamlığı, İznik Belediyesi ve İlçe Müftülüğü tarafından organize edilen etkinlikte  Öğle Namazı  öncesi resmi konuşmalar gerçekleşirken Namaz sonrasında ise evrâd u ezkâr tilaveti  ve zikir ile devam etti.

Programa İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Din Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Akif Hayta, Abdülkadir Geylani'nin 23. kuşattan torunu ve Abdulkadir Geylani eserin yazarı Prof. Dr. Muhammed Fadıl Geylani, Bursa Numaniye Dergahı’nın banilerinden ve Eşrefoğlu Rumi’nin ondördüncü kuşaktan torunu Safiyüddin Erhan, Eşrefoğlu Kitabın Yazarı Sevil Göktuna,  İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı, Ak Parti İlçe Başkanı Tamer Mahmut Hersek, Kamu Kurum ve Kuruluşları, Sivil Toplum Örgütleri, Dergah üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

İznik Belediye Başkanı Osman Sargın yaptığı konuşma da" Bu gün Büyük hak aşığı Eşref Oğlu Abdullah Rumi'nin vefatının 548'inci senesinde sizleri onun huzurunda  misafir edebildiğimiz için bahtiyarız. Bu vesile ile gönül insanı Allah dostu Eşref Oğlu Abdullah Rumi Hz bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz. Anadolu da asırlardır Peygamberimizin varisleri olan gönül adamları onun ahlakını yaşamaya ve yaşatmaya çalışmışlardır. İstanbul'da Eyüp Sultan, Konya'da Mevlana, Bursa'da Emir Sultan, Ankara'da Hacı Bayram Veli. İznik'te Eşref Oğlu Abdullah Rumi gibi Allah dostları Anadolu'yu İslam ruhu yapan ruhu canlarıyla , kanlarıyla mayalayarak bize miras bırakmışlarıdır. Bu yüce gönüllü hak erenleri yaşamlarıyla asırlar boyunca düşar olduğu manevi hastalıklara şifa mağrur kaldıkları karanlıklara kandil olmuşlardır. Yazdıkları , Söyledikleri , Çağırdıkları  hep aşkadır , Aşkla olduğu için vefatlarından sonrada ruhlara ferahlık vermeye insanlığa umut olmaya devam etmişlerdir. Ve yine onlar Peygamber ahlakı ile ahlaklandıkları için kendilerini kayıtsız şartsız hakka teslim edebildiklerinden davetleri zamanları aşmış , sesleri ötelerden bizlere ulaşmış ve bu gün burada toplanmamıza sebep olmuşlardır. Ne mutlu onlara ve dostlarına.

Sevgili Eşref Rumi dostları yıllar var ki Eşref oğlu Rumi'yi gereği gibi yad edecek ortamları hazırlamakta aciz kaldık. Kendi memleketi İznik'te dahi onu tanıyanların sayısını artıramadık. Tabi ki onların bilinmek gibi bir dertleri yoktur. Onlar yaşadıkları zamanda gök kubbede yaşadıkları semada huzura varmışlardır. Kişinin değeri sevdiği , şeref verdiği  şeylerin kıymeti ile ölçülürmüş. Öyleyse bizde Allah dostlarını sevelim ve onların bıraktıkları miraslara sahip çıkalım diyor ve Hz. çok sevdiği duasıyla sözlerimi bitirmek istiyorum. Ey Allah'ım beni senden ayırma. Beni senin didarından ayırma. Seni sevmek benim dininim didarım. İlahi dini benim didarımdan ayırma. Seneye tekrar böylesine güzel bir cemiyette bir araya gelmek üzere tüm katılımcılara Allah’a ısmarladık diyor, sizleri Allah’a emanet ediyorum" dedi.

Eşrefoğlu Rumi'nin ondördüncü kuşaktan torunuSafiyüddin Erhan, geniş katılımlı program nedeniyle emeği geçenlere teşekkür etti. Prof. Dr. Muhammed Fadıl Geylani, Dr. Akif Hayta ve Eşrefoğlu Kitabın Yazarı Sevil Göktuna,  İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı da İznikli Gönül Adamı Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri’ni Anma ve Anlamak konusunda konuşma gerçekleştirdi.

Kaymakam Pehlivan konuşmasında “Öncelikle en içten duygularımla hepinizi selamlıyor, hoş geldiniz Safalar getirdiniz diyorum. Değerli katılımcılar Ecdadımız şehirlerin imarı ve iskânı kadar gönüllerin imarı ve ihyasını da önemsemiş. Aynı doğrultuda bu adımlarını atmaya devam etmiş, bu günlere kadar getirmiştir. Bu mücadeleler verilirken Eşref Oğlu Rumi gibi muhterem zatların da gönül fetihlerinde çok önemli ve hayati fonksiyonları olmuştur” dedi.

Katılımcılara Eşrefoğlu Rumi Hayatı ve Menkıbeleri, Eşrefoğlu Abdullah-ı Er Rumi Divanı adlı eserler dağıtıldı. Program sonunda da İznik Belediyesi tarafından hazırlanan köfteli çorba dağıtımı yapıldı.


Kaynak:

Bu haber 471 kez görüntülendi.

HABER FOTOĞRAFLARI

4241029iznikrehber.jpg 4241029iznikrehber2.jpg 4241029iznikrehber3.jpg 4241029iznikrehber4.jpg 4241029iznikrehber5.jpg 4241043iznikrehber.jpg 4241043iznikrehber2.jpg 4241043iznikrehber3.jpg 4241044iznikrehber4.jpg 4241044iznikrehber5.jpg
Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Sponsor Alanı
cinici haber içi
TANITIMLAR
3823376dirilis.gif 1145527limlades1.png 5923765mavicini.gif Mehmet Eren serenay döner 11462062294626temelcopy.gif 5923426sahin.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad