iznik rehber logo
  • 4999434iznik.jpg İznik Çinileri | Çininin Başkenti İznik
  • 2017703iznik.jpg İznik | Altın Şehir, Din Dünyasına, Bilim Dünyasına Yön Veren Medeniyetler Başkenti
iznik rehber logo
İZNİKREHBER
YAZARLAR
recep-bozkurt.jpg

"28 Kasımlar ve Yüzbaşı Hasan Tahsin ..."
Recep Bozkurt Selda Meriç İsmail Özgören Serdar Aydın Hasan Küçükkoçum Hüseyin Fethi Balcı
HABER ARA

Yıllara Göre Görüntüle
İZNİK HAVA DURUMU
SİTE İSTATİSTİKLERİ
Şu an: .......... 14
Bugün: ......... 10079
Dün: ............ 26048
Toplam: ....... 245990618
IP: ....... 54.224.117.28
TANITIMLAR
5924688destan.gif 2311745muskule_oyalari.gif
BİZİ TAKİP EDİN
HABERLER
Sponsor Alanı
haber ayrıntı üst

İznik’in Yeni Camisinin Temeli Törenle Atıldı

Tarih: 06 Mayıs 2017

İznik’te ikamet eden Selahattin Gökbulut (87) ve eşi Hicaziye Gökbulut (85) ‘un Türkiye Diyanet Vakfına bağışladıkları Lefke Kapı çıkışında bulunan yeni İznik İmam Hatip Anadolu Lisesi yanındaki 1000 m2 alana İznik Hicaziye Gökbulut Cami temeli protokolün katılımıyla atıldı.

İznik Hicaziye Gökbulut Cami temel atma törenine İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Osman Sargın, Bursa İl Müftüsü İzani Turan, Kütahya Simav Müftüsü İbrahim Yavuz, İznik Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı, çeşitli ile ve ilçelerden müftü yardımcıları, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, öğretmenler, din görevlileri ve vatandaşlar katıldı.

Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren İznik İlçe Müftüsü Veli Vehbi Bardakçı “5-6 ay evvel Selahattin amcamla konuşurken bu bölgede cami ihtiyacı var derken eşi Hicaziye teyzemizle birlikte karar vermişler ve burayı Türkiye Diyanet Vakfına bağışladılar. Cami inşaat alanı imarda da burası olarak görünen yerde planladık.Altında bir iki dükkan olacak ve üzerinde cami ve lojmanlar olacak şekilde bir hizmet sunulacak.Bu bölgede hepimizce malum bir cami ihtiyacı var, ayrıca hemen yanımız imam hatip lisesi.Bu vesile ile Hicaziye teyzemiz ve Selahattin amcamızın hayırlarını Allah kabul eylesin diyorum” dedi.

“Camiler Her Yaştaki Müslüman’ın Mektebidir”

Törende konuşan İznik Belediye Başkanı Osman Sargın “Biliyorsunuz camiler her yaşta ki Müslüman’ın mektebidir. Camilere önem veren devletler, milletler her zaman yükselir. Hele ki camilerin yapılmasına sebep olan hayırseverlerde amel defterleri ömür boyu açık kalır. Böylesine güzel bir eser yapılmasına vesile olan hayırsever amcamızı ben İznik Belediye Başkanı olarak tebrik ediyorum. Cenab-ı Hak daha nice hayırlar yapmasını nasip etsin. Amcamızı uzun yıllardan beri tanıyorum. Allah hayırlarını kabul etsin. Böyle güzel camimizin İznik’imize de hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

“ Mal Sahibi Mülk Sahibi Nerede Bunun İlk Sahibi”

İznik Kaymakamı Ali Hamza Pehlivan konuşmasında “Bu arsayı bu hizmet için bağışlayan Hicaziye teyzemize ve Selahattin amcamıza şükranlarımı sunuyorum. Camilerimiz ülkemizin her tarafında büyük ölçüde hayırsever vatandaşlarımızın katkı ve emekleri ile temelleri atılıyor ve binalar yapılıyor hizmete kazandırılıyor. Nitekim her hafta camilerimizde yardımlar toplanıyor vatandaşlarımız adeta yağmur gibi yardımlarını esirgemiyorlar. Sadece Türkiye’de değil dünyanın her tarafında bu ve bunun benzeri yapıların oluşması için gerçekten milletimizin evlatları sonsuz bir gayret içerisinde. Böylesine yardım sever millet evladı olmakta tabi ki guruluyuz mutluyuz. Dünyevi manada sahip olduğumuz her şey bizlere emanet, canımızda dahil her şey bizlere emanet. Yunus Emre diyor ya: “ Mal sahibi mülk sahibi nerede bunun ilk sahibi, malda yalan mülkte yalan gel birazda sen oyalan.” Dünyaya ait olan her şeyi bir gün terk edip gideceğiz. Sahip olduğumuz mallardan mülklerden ihtiyacımızdan fazlasını bağışlayabilmek ve bunu yapabilmek, bunu yapabilenlere ne mutlu diyoruz. Bunun bir örneğini sergiledikleri için değerli büyüklerimize şükranlarımızı sunuyoruz” dedi.

“Allah’a Hamd Ediyorum”

Bursa İl Müftüsü İzani Turan ise konuşmasında “Şimdi kürsiye gelen herkes bu mesleğin erbabı bu kültürün bir varlığı ve aynı zamanda din biliminin de bir yerde temsilcisi olunca söyleyecek cümleler kelimeler de müşterek oluyor. Ben öncelikle benden önce kısada olsa hitap eden herkese çok teşekkür ediyorum. Biz öyle zamanlar yaşadık ki bırakın cami temel atmasını herhangi bir ortamda müftülerle beraber bulunmanın suç sayıldığı dönemlerde devletin diniyle imanıyla birleştiği bir günü yaşadığımız için Allah’a hamd ediyorum. Cenab-ı Hak bu ortamı bizden almasın kıymetini bilenlerden eylesin” dedi.

Protokol üyeleri konuşmalar sonrasında hayırsever Selahattin Gökbulut (87) ile birlikte beton mikserinin yanına giderek dualar eşliğinde alana ilk harcı döktüler.


Kaynak:

Bu haber 702 kez görüntülendi.

HABER FOTOĞRAFLARI

4071145iznikrehber.jpg 4071145iznikrehber2.jpg 4071145iznikrehber3.jpg 4071145iznikrehber4.jpg 4071145iznikrehber5.jpg 4071150iznikrehber.jpg
Twitter'da paylaş Google+ Linkedin tumblr E-posta

YORUM KRİTERLERİ:
İmla kuralları ile yazılmamış, rencide edici cümleler veya imalar, küfür, hakaret, inançlara ve kişi veya kurumlara saldırı içeren, cevap hakkı doğuran, sitemizi veya haber kaynağını taraf bırakabilecek ve Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar, İznikli, Vatandaş v.b Mahlas- Takma isimlerle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Sponsor Alanı
cinici haber içi
TANITIMLAR
3823376dirilis.gif 1145527limlades1.png 5923765mavicini.gif Mehmet Eren serenay döner 11462062294626temelcopy.gif 5923426sahin.gif Çokran 2298993tetik.gif Çetin Telekom
iznik rehber logo
Hüseyin Fethi Balcı İZNİK / BURSA
Tel: +90 224 757 6815 / +90 531 868 0400
iyad